Jag har en bekant, L. som åker till Colombia, till inspelningen av Paradise Hotel på lördag. Hon frågade mig tidigare om jag tyckte att det var en bra idé att åka och jag svarade nej. Det kan ge mer bloggbesök och några fler gratisdrinkar än hon redan får men jag tror att man har mer att förlora än vinna på att vara med. Iaf om man är en känslomänniska som jag(och hon och Marie Plosjö) är. L är iaf en supergullig och snäll tjej så det kommer säkert att gå bra för henne. Karma!
Jag har definitvt skinn på näsan och kan stå för mig själv men jag mår dåligt när jag är tvungen att bo och umgås tätt med människor jag ogillar/ inte kan lita på och man kan ju inte direkt räkna med att alla de andra deltagarna kommer att falla en i smaken. Därför har jag tackat nej till samtliga säsonger. Dessutom har de frågat alla jag känner så man känner sig inte speciellt utvald.
Mitt råd till L är: var dig själv och drick så lite alkohol som möjligt. Jag hoppas att hon klarar den sista punkten bättre än jag hade gjort.
