← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

35 grader och stekande sol.

Håller på att svettas bort här i Alanya, men vill ju inte klaga med tanke på vädret ni verkar ha. Då föredrar jag hettan!

Jag har gått ned till spf 10 över hela kroppen och har äntligen börjat få lite färg. Men nej, jag kommer inta att komma hem som någon pepparkaka. hellre blek och fin hy, än mörkbrun och sliten vid 35. Förresten har jag spf 20 på mina bröst, de sticker ju ut lite från resten av kroppen och är därför lite brunare såg jag i morse.

Måns är en sådan sjusovare! Hon är nu 12 i Turkiet och jag sitter själv vid poolen medan Måns ligger kvar i sängen. Men han har så lött för att få färg och använder bara spf 4 så han är redan chokladbrun.

Ikväll ska vi åka in till Alanya och kolla på den svenska fotbollsmatchen. Jag tycker att Sverige verkar rätt chanslösa att ta sig till final nu så var är spänningen? Eller har jag fel, ex Robert du som är man? 😉

Nu kommer jag snart tillbaka till Sverige, på lördag, vilket innebär mer uppdateringar för er, men mindre sol och pool för mig!

Sk jag vara ärlig längtar jag hem lite, det är inte som att semestra i USA där jag önskar att jag kunde bo kvar för alltid.

Puss.