Hejsan! Jag tycker att jag skulle borde vara lite mer aktiv här på min blogg, men jag har så mycket att göra, och ibland så är jag så glömsk att jag glömmer bort att jag har en blogg. Men i varje fall så skall jag slänga in ett inlägg här och nu.
Dagens schema har varit ganska enkelt. Har haft totalt två lektioner ut av fem normalt idag. Klockan åtta på morgonen så började jag min dag med gymnastik, vilket det stod dans på schemat. Jag måste nog erkänna att killarna var bättre på att dansa än vad jag var, så de fick lära mig, vilket brukar vara helt tvärt om.
Andra lektionen så var det julfest övningar, och tredje lektionen så hade jag håltimme. Fjärde lektionen var normal, vilket råkade vara finska, och där så började jag på med läsförståelsen. Sista lektionen hade vi ett minigenrep inför julfesten.
Lite närmare om julfesten. Det är alltså Gymnasiets tvåor som har hand om hela programmet, så som bäst håller vi på och övar för fulla muggar för att få programmet att sitta. I morgon är det sista genrepet, och på Fredag så smäller det. Då är det äntligen jullov. Det behövs verkligen ett längre lov här emellan, för jag är helt trött på skolan och skolarbetet som ändå hänger i en massa trådar under jullovet. Ja skoluppgifter slipper man inte undan fast man har ett lov.
Till sist så tänker jag bara skriva lite fritt och prata om helt onödiga saker. Julklapparna är på hälft ännu. Jag har orkat handla julklappar åt hela min familj, men vännernas julklappar hänger som på en lös tråd. Som tur så har jag färdigt åt några av mina vänner, men det finns ännu julklappar som skulle borde bli inhandlade.
En ny bok ja, det var ju tänkt att jag skulle skriva. Som författare till en utgiven bok, så funderar jag stenhårt på att börja skriva och ge ut en ny bok. Problemet är tidsbrist och tom på tankar och idéer. Vad skall man börja skriva om, vad gillar folk att läsa?
Nu skall jag ta och chilla och lyssna på musik, och sedan blir det dags att sova!
Ha det gott!
-Elin
Training motivation!
