Tänk att hela världen ökar sitt omfång på kroppen i en rasande fart, kanske inte så konstigt med all färdig mat vi äter. Även om jag inte är så stor, så finns det gånger när jag äter skräpmat som jag känner mig uppsvullen och stor. Läser i Aftonbladet idag om fettman i USA:
Timothy Travis granskade sig själv i spegeln och såg inget särskilt. Han är en normal man med normala intressen. I skolan spelade han amerikansk fotboll men det har han slutat med, det blir ju så när man skaffar arbete, gifter sig och blir stadgad.
Han såg sig i spegeln och såg inget konstigt.
Timothy vägde 218 kilo.
Jo, han hade reflekterat över att han var överviktig. Det hade han gjort redan 2003. Han vägde då 160 kilo. Men fetma betydde inget för Timothy. Det var inget problem och för övrigt är ju nästan alla feta eller överviktiga i Lexington.
– Jag såg mig som stor. Det är så vi säger här. Och säger vi att någon är frisk, då menar vi fet.
Läs hela artikeln HÄR
Finns massa fakta om fettma att hitta på nätet, mycket intressant läsning.
Fetma är en vanlig sjukdom som kan uppstå när man äter mer än vad man förbränner. Orsaken till fetma kan till exempel vara livsstil, miljö och ärftlighet. Fetma belastar och anstränger kroppen vilket ökar risken för att få andra sjukdomar, till exempel högt blodtryck, diabetes typ 2 och belastningsskador i lederna. Hos kvinnor ökar risken för övervikt när de är i klimakteriet.
Som förälder bör man uppmärksamma när yngre barn börjar bli överviktiga eftersom behandlingen brukar vara mer effektiv ju tidigare den påbörjas.

Kan bara instämma med förgående. Du är pinsam och skämmer bara ut dig! Måste vara sämsta bloggen ever!! kan väl knappt kalla det en blogg.
Ensam mamma Johanna har en grym blogg.
Snacka om att Janne bytte upp sig. Hon är riktigt snygg!
Herregud! Du kan inte ens skriva korrekt!
Häromdagen skrev du att du hoppade över ”bloggandet” för familjens….. skull.
Fortsätt med de, för du bloggar inte! Lägger in färdiga inlägg du klistrar in, klipp mm
och de lilla!!!!!!!! du skriver är av patetisk karaktär, att blogga är helt annat. Läs andras bloggar
får du se vad det är, finns en ”ensam mamma” som BLOGGAR, samt andra. Men inte du.