← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Helena Puhakka

Carboxy Therapy

Carboxy therapy!

Carboxy therapy har ju funnits i många år men inte blivit så uppmärksammat som under de sista åren. Som alltid när en godkänd och väldigt bra behandlingsform kommer, så kommer många ”efterapande” kopior som i regel är sämre, billigare och inte CE-godkända.Självklart för oss på SSCC använder vi en CE-märkt och godkänd maskin från Italien.

Carboxy Therapy har använts sedan 70-talet här i Europa, behandlingsutrustningar och teknik har stadigt förbättras och idag 2013 kan vi behandla med modern teknologi och så skonsamt som möjligt.
Nu har vi haft Carboxy behandlingar i några år och ska jag sammanfatta utan att ha gjort en större analys, så är det när vi arbetar med uppstramning av ansiktshuden, som vi får mycket mycket goda resultat. Ibland är det givetvis så att en behandlingsomgång med Carboxy är en s k ”startbehandling inför andra som kommer i ett senare skede, men att syresätta vävnaden i huden är det allra bästa starten man kan få oavsett vad vi tänker oss för behandlingsprogram, vi har ju en stor ”verktygslåda” av behandlingar som arbetar i synergi med varandra, som t ex Carboxy och Thermage.

Upplever du att du har mörka ringar under ögonen?
Eller att din hud runt käkpartiet börjar få lite ”hamsterpåsar”?
Eller behöver huden en uppstramning på hals, dekolletage, handryggar eller armar?
Små rynkor och veck i ansiktet?

Denna information hämtad hos www.sscc.se

 

 

4 svar på ”Carboxy Therapy”

  1. I wish to point out my appreciation for your kind-heartedness in support of women who require guidance on this important idea. Your personal commitment to passing the solution all around ended up being extremely useful and have without exception allowed most people just like me to realize their desired goals. Your insightful guide denotes a great deal to me and a whole lot more to my peers. Warm regards; from each one of us.

Kommentarer är stängda.