Ska jag göra en könskorregering?

Fick en fråga av en läsare idag som undrade över det här, och det finns det garanterat fler som gör. Jag har såklart tänkt att ta upp det här och det är lika bra att jag göra det nu. Ni vill ju veta allt om mig!
Att byta könsorgan från kvinna till man är mer komplicerat än man till kvinna. Det är ett stort ingrepp och med många risker att tänka på innan man bestämmer sig för operation. Jag har alltid skrattat och sagt till mina nära och kära när dom frågat mig – Du ska väl inte bytta kön och operera dig där nere? Va nej, no way! Jag kommer inte bytta kön och sen har det vart tyst. Men nånstans inom mig så vet jag att det är en lögn för det är något som jag alltid velat. Jag har önskat att jag föddes till en kille biologiskt för då skulle jag ha bla den delen och det skulle va ”lättare”. Exempel med barn, jag kan fortfarande få biologiskt barn det kommer men jag har inte möjligheten att göra min tjej gravid, att ge henne ett barn. En del av oss! Det är det som svider mest. Hon vill absolut inte att jag ska operera mig. Jag kommer självklart följa min hjärta i den här frågan det gör jag alltid. Om jag föddes till kille biologiskt skulle jag inte vara den Alex jag är idag mitt liv skulle inte sett ut som det gör heller. Den här frågan väger inte lika mycket längre det är inte det viktigaste. Det enda är väl att det skulle kanske varit ”lättare” för mig men vad betyder egentligen det. Jag skulle inte sitta här och dela mig till er nu! Mina tankar har ändrats under utredningens gång det va ett NEJ förut men nu är det ingenting jag har inte uteslutit det ena eller det andra. Alla dörrar står fortfarande öppna! Men jag har inte behovet av att bytta kön till något som idagsläget inte funkar som det ska. Det är ingen mening för mig personligen att ändra på något som redan fungerar och jag har absolut inte det behovet. Kanske i framtiden så kommer det finnas teknik som gör att man kommer känna sig mer intresserad av det och överväger beslutet ännu en gång. Jag har inte börjat med hormoner ännu jag kommer känna mig helt annorlunda sinnesmässigt än vad jag gör nu. Det är skit svårt att ge en konkret svar nu på en gång. Det kanske blir sista pusselbiten eller inte. Jag är inte lika säker på det här som jag är med allt annat och det är just för att jag älskar mitt liv som det är och jag känner absolut inte att det saknas något. Det har det aldrig gjort!

10554984_10152509182810971_208148360_n (1)SHOULD I DO A SEX CHANGE?
Got a question by a reader today who are wondering about this, and there is certainly more who does. I’ve obviously meant to bring it up here and it’s just as well that I do it now. You want to know everything about me! To replace the genitals of female to male is more complicated than male to female. It is a major procedure and with many risks to consider before making the decision for surgery. I have always laughed and told my loved ones when they asked me – You’re not exchanged sex and surgeries to get down there? Eh no, no way! I will not swapped sex and then it’s quiet. But somewhere inside me I know it’s a lie because that is something that I always wanted. I’ve wished that I was born to a guy biologically because then I would have that down part and it would huh ”easier”. Example with children, I can still get biological child and I will but I do not have the opportunity to make my girl pregnant, giving her a child. Some of us! That’s what hurts the most. She certainly do not want me to operate on me. I will of course follow my heart on this issue, I do always. If I was born a guy biologically, I would not be the Alex I am today my life would not look the way it does, either. This question does not weigh as much anymore it is not the most important. The only thing is that it might have been ”easier” for me but what does it really mean? I would not sit here and share myself to you now! My thoughts have changed during the study it was a big NO before, but now it’s nothing I have not ruled one way or the other. All doors are still open! But I do not need to exchanged sex for something today mode does not work as it should. It makes no sense for me personally to change something that already works and I certainly do not have that need. Perhaps in the future there will be technology that allows one will feel more interested in it and considering the decision yet again. I have not started with hormones yet I will feel completely different sensory terms than I do now. It is really difficult to give a definite answer now at one time. It might be the last piece or not. I’m not as sure about this as I am with everything else and that’s just because I love my life as it is and I do not mean that something is missing. There has never done!

5 svar på ”Ska jag göra en könskorregering?”

  1. Skönt att höra att nån tänker exakt som jag runt detta. Tack att du delade med dig, jag behöver känna att jag inte är ensam i dessa tankar.

    Hoppas att framtiden gör att dem ser o funkar bättre. Annars kan det vara, trotts min önskan..

    • Jag är glad att jag kunde hjälpa dig. Du är aldrig ensam kom ihåg det.. aldrig!
      Har du någon blogg allting är intressant för mig om du vill dela med dig. Önskar allt det bästa!

  2. Så härligt att läsa allt detta även om jag redan hört det från dig..
    Man blir stolt och glad för du är så säker och får det att låta så självklart för dig :).
    Och som du säger, du skulle inte vara den du är om du hade fötts som kille. Så jag är iaf tacksam för att du är du! ♡♡♡

    • Tack min fina vän! Det är ni som vart med mig hela vägen och stöttat mig i alla beslut. Och att kunna prata om allt mellan himmel och jord det behövs ibland. Vi har känt varann i så många år du vet också att det bara varit en tidsfråga och att det här är jag! Och jag är helt säker 🙂
      Exakt, jag ångrar ingenting jag vill inte ändra på någonting det enda jag vet och lärt mig är att vara mig själv, det finns inget annat! Jag kommer alltid att vara Alex!

Kommentarer är stängda.