← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Freddies

Ännu en lördag

Jahapp då var det lördag igen, eller snart söndag då om vi nu ska vara så precisa. Jag har spenderat dagen i min älskade säng till största del men har även lyckats ta mig ut i solen. Största delen av kvällen har jag suttit med min laptop och tittat på dokumentärer om bland annat prostitution, det är ganska intressant men väldigt tragiskt många gånger förstås.

Hur som helst så börjar jag inse att jag antagligen inte kommer att lyckas klara av det här skolåret, det är så lite tid kvar och jag har så himla mycket att göra. Även om jag skulle försöka få klart allting så är jag 99,9% säker på att jag inte skulle hinna. Det känns dock inte så hemskt, jag har någon sorts tanke om att det kanske skulle vara bra att få chansen att gå om och verkligen försöka göra allt ordentligt. Jag vill verkligen lyckas med skolan och har inga som helst planer på att inte gå klart gymnasiet, jag antar att det är bättre att se på saken som en möjlighet och inte ett misslyckande.

Att jag lagt större delen av min kväll på att titta på dokumentärer om prostitution, och så vidare, var inte alls planerat om man säger så. Jag satt på youtube och kom över ett klipp om en tjej på 16 år, som för övrigt bodde i usa, som själv valt att prostituera sig. Sen fastnade jag där helt enkelt fram tills ungefär nu. Många historier är så extremt hemska att man verkligen tappar allt hopp om mänskligheten.

Nog om prostitution. Det är inte det trevligaste ämnet att tala om direkt, men det är verkligen viktigt.

Åskar sov till klockan fem idag, klockan fem på eftermiddagen. Jag passade på att sminka mig och diverse under tiden, tvingade i honom frukost vilket han inte minns och satt sedan framför datorn och degade. Jag fick med mig honom till affären en sväng runt halv sju men det är det enda han sett bortsett från sitt eget rum idag, men det är ju i alla fall något tänker jag.

Om natthimlen inte är fylld av moln så planerar vi dock att gå ut och sätta oss och titta på stjärnorna om ett tag, vissa kanske tycker att det låter hemskt tråkigt men vi tycker båda två att det är helt underbart. Jag döpte till och med en stjärna efter honom och gav det till honom i julklapp förra året, han blev så himla rörd och grät faktiskt en skvätt. Jag tyckte att min egen stjärna skulle ha en plats på himlen likaväl som på jorden, cheesy but true.

Tills vidare så tänker väl jag sitta här och skrolla igenom tumblr, vilket jag faktiskt inte gjort idag konstigt nog, och dricka min kvarvarande pepsi. Jag hoppas att ni har haft en asbra helg, so far och att ni får en bra och inte allt för ångestfylld söndag imorgon.

Ha det bra,

Kram 🙂