– Jag heter Lovisa Ulrika vilket även är namnet på en svensk drottning som regerade på 1700-talet.
– Mitt favoritdjur är varg, sjukt fina är dom men tyvärr inget lämpligt sällskapsdjur. 😉
– Jag har cravings för delicatos chokladbollar, jag skulle kunna äta dom när som helst, var som helst och hur många som helst. Vill ni fjäska för mig -köp en sådan chokladboll så har ni mig runt lillfingret!
– Mina ögon ändrar färg i olika ljus, dom kan vara allt ifrån blåa till gröna eller gråa.
– Jag kan imitera ett hundskall så pass bra att hundar har gått på det.
– Nothing else matters med Metallica är den låt som betyder mest för mig. Den spelades på min mormors begravning och får mig alltid att tänka på henne.
– Jag har bott halva mitt liv i Halmstad och halva i Östersund men ser mig fortfarande mer som jämtlänning än hallänning.
– Jag tycker att ”vacker” är den finaste komplimangen man kan få om sitt utseende.
– Min första puss var inte särskilt romantisk utan gick till så här: Jag- ”Ska vi leka med barbie?” Han-”Nej” Jag-”Jag har ken?” Han-”Kan vi inte pussas istället?” Och så gjorde vi det…Jag var 5 år.
– Jag har varit med i Försvarsutbildarna i 3 och 1/2 år och jag ångrar inte en enda övning, har lärt mig mycket om mig själv och utvecklats sjukt mycket som person under dessa år.
_______________________________________________________________________________________
Dag 1: En bild på mig & 10 fakta om mig.
Dag 2: Mina vänner
Dag 3: Favoritprogram
Dag 4: I min handväska
Dag 5: Typ av kille jag faller för
Dag 6: En dålig vana
Dag 7: Det här saknar jag

