← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Lovisaulrika

Fyfan…

Då jag ju bloggat lite i efterhand senaste dagarna är det lätt att glömma av vissa grejer och i inlägget om i måndags glömde jag berätta en tråkig sak. Jedmo (även kallad glufsen haha), en kille från mitt logement var tyvärr tvungen att åka hem då han har fått problem med hälarna. Helt klart det tråkigaste avhoppet och jag kan lova att hela logement 7 saknar dig Jedmo! ♥

När jag vaknade imorse mådde jag tyvärr inte bättre så dagen har varit lite extra tung idag. Efter att städområden visiterats av och vi genomfört BRAK (morgon träning) var det dags att låsa ut vapnen och sedan marschera iväg. Jag börjar få sjukt ont i axlar och nacke nu då min stridsväst är för stor, så västen och packningen hänger bara på axlarna utan att avbelastas på höfterna som det är meningen. Ett befäl har dock sagt att det kommer passa bättre när vi börjar använda kroppsskydden så jag håller tummarna för det!

Under förmiddagen hade vi en till lektion i TOS (sjukvård) och idag fick vi lära oss hur man kan förflytta en skadad kamrat. Fyfan vilken jobbig lektion det blev sen och usch vad jag har ont nu! 🙁 Den jobbigaste metoden var när den skadade låg på rygg och jag skulle stå över henne på alla 4. Jag skulle sen krypa framåt medan den skadade håller om min nacke för att komma upp lite från marken. Det kanske inte låter så jobbigt men med ett varsitt vapen runt halsen, stridsvästar och klumpiga hjälmar kan jag lova att det blev jobbigt. Först kunde vi inte ens ta oss framåt då jag inte nådde ner med knäna till marken pga av stridsvästen haha. Sen lyckades vi men herregud vad vi fick kämpa, det gjorde så jävla ont i nacken av belastningen av hjälmen och den skadades armar, att jag började gråta av smärtan. Dom som känner mig vet att jag inte gråter för lite smärta så då förstår ni att det gjorde ont!

Efter detta var jag såpass trött i nacken att jag hade problem med att hålla uppe huvudet och det gör fortfarande väldigt ont nu trots att det gått några timmar. 🙁 Vi övade sedan några andra metoder av förflyttningar men då var jag så utmattad i kroppen att ingenting gick särskilt bra, att jag dessutom känner mig lite sjuk gjorde det ju inte lättare.

Efter att vi ätit lunch hade vi en till lektion i ”demokratin, försvarsmakten och jag” som bl.a handlade om olika soldatregler och vad man har för rättigheter som krigsfånge. Sedan hade vi ett lättare fys-pass där fokus låg på att man ska lyfta tunga saker på rätt sätt och använda sig av kommandona ”Fatta, säkra, lyft”.

När fysen var slut var vi alla på bra humör då det på vårat dagsschema stod att vi skulle sluta 16.30. Så vi blev lite mindre glada när det visades sig att befälen ändrat sig och att vi skulle ha en lektion på kvällen också. 🙁 Som tur var så var lektionen i alla fall intressant och rolig och den handlade om kommunikation. Men den lärdomen alla kommer ta med sig från idag är nog att inte ta ut något i förskott och att inte lita på schemat!

Har helt glömt av att ta några bilder idag så jag bjuder på en selfie av dagens höjdpunkt -yoghurten vi får till kvällsfika varje dag!
20140806-211055-76255131.jpg

PUSS & GODNATT ♥

1 svar på ”Fyfan…”

Kommentarer är stängda.