← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Malin Lundin

Kungliga Operan ikväll

Ikväll så ska jag se Andrea Chénier på kungliga operan. Ska bli mycket trevligt att få avnjuta en god middag och sedan en opera. Inte ofta och alla som får gå. Men när man väl få chansen så ska man gå.

Lite fakta om operan Källa: http://www.operan.se/Var-repertoar/Hosten-20101/Andrea-Chenier/Forestallningar/2011-01-07-1930/

Andrea Chénier

Opera i fyra akter

Giordanos opera, som inte synts på Operan sedan 1909, är en bred fresk över franska revolutionen, dess hopp och fasor, skildrade i starka, livfulla bilder med ett galleri av fängslande bifigurer. Skalden Chénier kämpar för frihet, kärlek och poesi, betjänten Gérard blir revolutionsledare för att hämnas förtryck och orättvisor. Båda älskar Madeleine, en bortskämd aristokrat. Hennes liv förändras när hon kastas ut i ”terrorns” Paris och får erfara såväl mänsklig lumpenhet som offervilja. Revolutionen äter sina egna barn och kärleksparet går till giljotinen med höga C.

Musik: Umberto Giordano
Text: Luigi Illica
Scenografi: Hartmut Schörghofer
Kostym: Corinna Crome
Ljus: Hans-Åke Sjöquist
Koreografi: Edvald Smirnoff
Regi: Dmitri Bertman

Framförs på italienska med svensk översättning på textmaskin.