Några anser att jag är fåfäng. Andra tycker att jag är provocerande och så finns det de som säger att jag inspirerar. Oavsett vilket så är jag inte vidare intresserad av att åldras i förtid – varken på utsidan eller insidan. Den senaste tiden har det varit mycket sjukdom i min närhet, något som visar på kroppens – och livets – förgänglighet. Och jag blir återigen påmind om hur viktigt det faktiskt är att ta hand om sig själv.
Jag lever inte alltid som jag lär. Ibland blir det ett par glas vin för mycket och skräpmat får avsluta kvällen. Mänskligt, javisst, men alltför många kvällar har blivit så. Och det känns i kroppen. Jag blir trött, orkeslös och mina ångestnivåer skjuter i höjden. Kroppen skriker efter socker, fett och salt och har inte det minsta intresse av någon form av fysisk aktivitet. Den nedåtgående spiralen har börjat. Och så blir det måndag – ny vecka, ny start. Så där håller det på, utan undantag. Jag vet vad som får mig att må bra, ändå väljer jag ofta andra alternativ.
Det jag eftersträvar är en balans. Att äta bra mat och träna under dan och ta ett glas vin på kvällen. Eller choklad. Inte antingen eller, svart eller vitt. ”Att komma i form består till 70 % av kosten”, hävdar Paolo Roberto och avfärdar de otaliga dieter som ständigt dyker upp. Hållbar livsstil, inte quick fix. Paolo anser också att det är idioti att skippa kolhydrater, något jag fullständigt håller med om. Jag tror det handlar mycket om att alltid göra aktiva val, skita i andras åsikter och fokusera på sin målbild. Inte att ständigt haka på nya dieter för att sen återgå till sitt tidigare leverne, utan att hitta en livsstil som faktiskt håller. Och en balans, livet blir inte speciellt kul om man inte får dricka vin och äta god mat. Det ska inte vara något straff att vilja leva mer hälsosamt.
Denna vecka har jag levt på ett sätt som jag mår bra av – tränat hot yoga, gjort mängder av smoothies och dragit ner på alkoholen. Jag sover bättre och får massa saker gjorda. Dessutom ser jag bättre ut, vilket är en bonus. För visst är jag lite fåfäng. För övrigt tänkte jag bli lite bättre på att uppdatera bloggen, något jag ofta tänker på men som inte riktigt blir av. Så håll utkik här.
Är ute hos mamma på vischan under helgen och har gått långa promenader på leriga åkrar. Tur att jag köpte nya skor strax innan jag åkte hit ..


Du förvånar mig ständigt Manuela!!!! Du försöker ständigt att kämpa med det som är logiskt när logik är din sämsta egenskap?!? Medans du vet att dina riktiga beslut och vad som driver dig är känsla känslor är ditt livselixir!!!! Att kanalisera sina känslor mot dit du vill är den ultimata framgången för dig tror jag! Däremot så bor även alla misslyckanden i känslosinnet så det kan nog vara något diffust!! Att kunna använda känslosinnet som kraft är nog något jag kan berätta mycket om vi får väl ta en trip ner till bo 01 nästa gång så ska jag berätta vad jag menar