Jag tänkte sammanfatta dagen i lite bilder. Tyvärr bara fotade med mobilkameran, men man hinner inte få fram den vanliga kameran för alla stunder. Och ja, ”hinner inte” kunde väl även vara dagens röda tråd – för mig. Vilma däremot har hunnit med allt från att bestiga varje tänkbar möbel, slicka rent nedersta kylskåpshyllan medan jag rullade köttbullar och hade händerna fulla av köttfärs (”Vilma, gumman, inte ställa dig upp där.” ”Vilma, mamma tycker inte att det är en bra idé, titta där borta istället!” ”Vilma! Vilmaaaa!”) till att glatt slänga hela lunchen i golv och äta lite hundmat medan jag städade. Klädbyte x ? och Coco och jag har hunnit byta ett antal förfärade blickar. Ska hon hålla på såhär nu hela tiden??
Haha, nu låter det som att hon är någon form av duracellkanin med orkanstyrka, och så illa är det väl inte riktigt. Dessutom antar jag att vi alla vänjer oss med det här nya rörliga livet, men att det liksom allt annat bara kräver lite tid. Nu får jag ta och sluta, Vilma står nämligen och drar i tv’n allt vad hon bara hinner och förmår, och jag känner att vi undviker den dunsen idag. (Vi valde att inte berättat för isi att hans ipad hängde i luften men klarade sig på håret tidigare idag, hehe.)
Puss och kram, här är vår dag!






Jag hade ju nog det på känn, men får väl helt enkelt hoppas på att jag blir bättre på att förutse hennes vändningar och lära mig hur jag ligger steget före, istället för efter – som jag gör nu 🙂
Ljuvlig och tokig 😀 Och ja, det kan nog ligga ngt i det här att barnsäkra er lgh lite innan vi kommer och hälsar på nästa gång 😉 hehe
Det här är baaaaara början:)
Åååååh vad ljuvlig hon är, saknar er redan!! Jättefina bilder 🙂