Bröllop med kärlek
Förra helgen var jag på ett mycket vackert bröllop. Det började inte på bästa tänkbara sätt för mig då den blivande bruden ringde sent dagen innan bröllopet och bad mig vara Toast Madam på deras bröllop. I ett svagt ögonblick så sa jag, ja.
På tåget hem från Karlstad läste jag på nätet lite om vad en Toast Master har för uppgifter. Det var bara att sänka mina ambitioner, det var sida upp och sida ner med punkter som ”jag” skulle ha koll på.
Vigseln var på Södra Teatern vid Mosebacke Torg. Vilken vacker dag! Hela Stockholm låg vid våra fötter, himlen var blå, solen lyste och det var varmt ute, trots att halva september hade passerat. Vi gjorde den blå himlen ännu vackrare genom att vid brudskålen släppa upp ett 100-tal ballonger upp i luften.
Därifrån så skulle alla ta sig till en annan lokal för mat och dryck, tal, brudvals, disco och nattmat. Det blev mer att hålla i än vad jag planerat för, så det blev en hel del improvisation. Men det går sällan fel med så fina gäster och vänner som stöttade mig i min nya roll.
Mat och dryck fick vänta för mig då jag var lite upptagen (och ganska koncentrerad) som Toast Madam. Min bordsherre var desto hungrigare, så inget gick till spillo. När tårtorna gjorde entré kunde jag dock inte hålla mig längre, tre olika sorter. Självklart måste man prova alla och de var lika underbart goda. Det blev en hel del tårta för mig då jag hade hoppat över den övriga maten. Tårtbitarna sköljdes ner med bubblor och en del annat.
Dagen till ära hade jag dessutom nya skor på mig. Det gamla ordspråket ”vill man vara fin får man lida pin”, fick en helt ny innebörd. Som tur var så spelade kvällens discjockey så bra musik att jag glömde bort fötterna. Fram på småtimmarna när vi var på väg hem så kände jag av dem desto mera. Men så hade jag kul också så man kan säga att det var värt ett par ömma, såriga fötter ett par, tre dagar efteråt.
Väl hemma var jag glad, trött, upprymd och så tacksam att jag har så fina vänner och medmänniskor runt omkring mig.
Love and Peace (som en annan kär vän ofta signerar)



