Honung finns både som trögflytande eller fast sockerlösning. Det är våra små honungsbin som producerar det av pollen och nektar. Färsk honung är alltid flytande och gyllenfärgad, när den kristalliseras så blir den mer åt det fasta hållet och färgen kan variera från vitt till gråsvart.Honung består främst av frukt- och druvsocker, vatten och sockerarter men också av värdefulla mjölksyrebakterier och enzymer.Honung har ett stort användningsområde, hittade detta i en tidning,
Honung har som sagt ett stort användningsområde, både för insidan och utsidan. Själv har jag alltid gillat honung av alla slag. Just nu har jag Acacia-, Yucatan-, Gotlänsk- och Manuka honung hemma. (och några till som inte får plats på bild, bl.a lokalproducerad honung från Ekerö).
Som peeling och ansiktsmask fungerar det också bra då honungen är både fuktbindande och exfolierande. Då produkten också innehåller antiinflammatoriska ämnen så passar den även en känslig hud. Enda nackdelen är att det är kladdigt och kletigt, men doftar gott. Manuka honung har visat sig i medicinska försök ha en många fördelar. Den har både antibakteriella och antiinflammatoriska egenskaper som hjälper till att bekämpa infektioner, dålig matsmältningen, läka sår och boosta ditt immunförsvar. Manuka honugen tar man direkt på en sked och stoppar i munnen, riktig Nalle Puh honung. Ska inte ner i varmt te eller vatten, då förstörs de välgörande ämnena.
Känns som om det skulle passa perfekt med en varm kopp te och lite honung i när jag tittar ut på ett regnigt Stockholm. (tog nog tyvärr med mig det från Göteborg i går)


![IMG_4425[1]](https://blogg.improveme.se/marieoddsson/files/2015/03/IMG_44251-755x566.jpg)