Ett bär som rostas är kaffebönan, och bara att det är ett bär låter i mina öron nyttigt. Överallt dricker man kaffe, vi i Sverige ligger fortfarande i topp (undrar vad det beror på?). Förutom att kaffet är en social dryck så är det i mitt fall också en personlig upplevelse. Att dricka en ny gjord kopp kaffe med lite mjölk i är gudagott. Jag blir pigg, vaken, mer fokuserad, men samtidigt får min kropp en inre frid. Självklart kan du dricka det med is, även en mindre variant typ espresso eller den turkiska varianten. Kaffe med smak, svart kaffe, ja kaffe går att variera. För mig är det viktigt att få en kopp god kaffe när jag vaknar på morgonen, utan kaffet så fungerar jag inte riktigt som jag ska.
Är kaffet blaskigt eller gammalt då kan det lika gärna vara för mig, kaffet ska vara gott och nygjort. En kopp med gammalt, kallt kaffe som vissa gillar att gå och sippa på gör sig icke besvär i min närvaro.
-Det vanligaste centralstimulerande medlet i världen (väl beprövat i dag med mycket forskning bakom sig) och jag mår bra av det.
-Det är gott i sällskap eller helt på egen hand.
-Det är lätt att köpa i princip var som helst.
-Inom forskningen finns det ett flertal ämnen som debatteras, om dess fördelar men även nackdelar. Ser ut som om fördelarna överväger vilket glädjer mig.
När du har bryggt ditt kaffe kan du sen utnyttja sumpen med att göra din egen kroppspeeling och få bort sommarens alla torra, döda och förbrukade hudceller
1dl kaffesump
2 dl råsocker
½ dl olivolja, rapsolja eller cocos (alla är bra för huden)
Lycka till!

![IMG_0733[1]](https://blogg.improveme.se/marieoddsson/files/2015/08/IMG_07331-755x566.jpg)