Kan inte låta bli att le lite när jag ser dagens teckning från Lilla Berlin i Metro. Överskriften lyder, ”Den naturliga looken” och på bilden finns en tecknad tjej i bikini. Hett diskussionsområde om hårets vara eller icke vara och fram för allt då på vilka ställen. För vissa ställen anses vara helt rätt att ha hår så som huvudet och ögonbrynen (om det är på rätt ställen). Andra ställen kan vara betydligt mer känsligt att ha hår på, även om vi är skapta att ha hår på dessa ställen. Här skall också tilläggas att det beror på var man bor på moder jord. Men här i Sverige så är vi nog ganska maniska på att ta bort hår på ”fel” ställen. Det vill säga ansiktshår (mustasch, skägg), för mycket bryn, bröst, dekolletage, armhålor, bikinilinjen, ibland allt hår i intimregionerna, maghår, fingerhår, benhår och tåhår. Det blir mycket hår det!
![IMG_3267[1]](https://blogg.improveme.se/marieoddsson/files/2016/06/IMG_32671-e1465548581225-755x1006.jpg)
Självklart gör man som man själv vill med de olika ställarna på kroppen. Man behöver inte ta bort allt hår, man behöver faktiskt inte ta bort något hår alls om man inte själv vill. Vissa väljer det alternativet och kan då bli kritiserade för detta. Tänker på henne i melodifestivalen som lyfte på armen och vinkade i direktsändning, varav hennes armhåla visade sig vara orakad. Det blev en riktig snackis!!!
Sen får vi inte glömma de som inte har något hår alls, eller bara fläckvis. Eller de som tappar mycket hår och är jätte stressade för just de.
För mycket eller för lite hår, det är frågan?
Jag blir i alla fall glad av dagen Lilla Berlin, som illustrerar den naturliga looken. Själv har jag inte så mycket hår efter år av vaxning på t.ex. mina ben. Som sagt hoppas att alla gör vad de vill med sitt hår i sommar. Låter det vara kvar eller ta bort det, man kan alltid få hjälp av oss auktoriserade hudterapeuter om man önskar.
Trevlig helg!
