← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Marie Oddsson

En dag på jobbet

I går hade vi kick off i Jönköping. En bra dag med mina arbetskollegor som kryddades med en föreläsning som både påminde och inspirerade om att arbeta i grupp och lite vem man själv är eller tror att man är. Egentligen så spelar det inte så stor roll i det stora hela då vi alla behövs på något sätt i en arbetskonstellation. Man lär, man förändras och förhoppningsvis så utvecklas man till en bättre människa och medmänniska. Sen är det alltid trevligt när man kan fylla på med god lunch och gott fika i pauserna.

På kvällen bar det av till Bada Bing, en hamburgerrestaurang. Som vanligt är det svårt att umgås när man sitter vid ett långbord och är 18 personer. Men vid min bordsände hade vi trevligt. Åh maten, vilka fantastiskt goda hamburgare, de var helt klart i världsklass! Tillbehören gick inte heller av för hackor. Själv tog jag både friterad sötpotatis och coleslaw och en bluecheese dressing att doppa min sötpotatis i. Gott, godare och mersmak!

IMG_2258[1]

I morse var det bara att sätta sig för att njuta av Vox Hotel´s  frukost. Full med energi från gårdagen från mina arbetskollegor, den goda middagen samt morgonens frukost var jag väl rustad för mitt möte, som gick bra. Trevliga människor i en trevlig och vacker stad, vad kan gå fel? Att arbeta och umgås är bra för hälsan.

IMG_2302[1]

Nu sitter jag på tåget på väg hem, för så är det alltid, -home sweet home-.

Ses i morgon.