Det finns många olika behandlingar och skönhetsprodukter som fler av oss har kommit i kontakt med. Hur långt är man beredd att gå? Vilka ingredienser kan man tänka sig att använda och till vilket pris? Korea ä ett land som fortfarande ligger i topp när det kommer till skönhet.
Näktergalsspillning har varit populärt i några år nu vilket har resulterat i nya regler kring uppfödningen av näcktergalen. Det i sin tur har gjort att näktergalsspillningen har gått upp i pris. Spillningen skall innehålla enzymer som har en blekande och utjämnade effekt på huden. Måste medge att det inte låter så glamoröst att ligga med fågelspillning i ansiktet, har då inte provat denna behandling.
Griskollagen skall vara föryngrande, låter lite motbjudande enligt mig. Som vanligt så tvivlar jag på kollagenprodukter som du har på huden. Okajima är också inne på gris, fast det är grisfötter som skall ätas för att hålla sig yngre på hennes restaurang i New York. Hon har bara grisfötter på sin meny men i ca 30 st olika framföranden.
Snigelsekret skall både vara läkande, anti inflammatoriskt och ha anti-age egenskaper. Du skall få en fantastisk lyster och det skall tillföra mycket energi. Trots alla bra egenskaper verkar det som om denna typ av krämer och behandlingar har dalat i popularitet. Jag har själv inte provat denna ansiktsbehandling heller där sniglarna får slemma omkring i ansiktet (vet inte om det är/var tillåtet i Sverige).
Åsnemjölk liknar modersmjölken i sin sammansättning med mycket vitaminer och mineraler. Det skall rena, skydda och bevarar hudens naturliga fukt och spänst. Så det kanske inte var så konstigt att Cleopatra badade i åsnemjölk för att hålla sig evigt ung. Åsnemjölk skulle jag däremot gärna prova. Tänk att få glida ner i ett badkar med varm åsnemjölk, låter inte helt galet jämfört med ovansående behandlingar.
Man kan också boka tid för att få en hederlig klassisk ansiktsbehandling, eller så tar man vad man har.
En sheet mask är alltid lätt all lägga på men även att ta av.
Ses i morgon.
