← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Marie Oddsson

Nattcreme

Nattcreme är oftast en ”rikare” form av emultion/kräm, en så kallad vatten i olja. Den har som uppgift att se till att lugna, läka, återfukta och reparera huden m.m. På natten behöver inte huden skydda sig på samma sätt utan ska i stället vila och ”läka”. Även högre halter av syror eller A-vitamin är inte ovanligt i just en nattcreme då huden blir ljuskänsligare. Så när vi sover ska huden vårdas och näras på alla sätt och vis så att den är redo för en ny dag med nya påfrestningar.

La Prairie Creme de NuitAnti-Age jobbar mot hudens åldrande. Innehåller ett exklusivt Cellular Complex som jobbar föryngrande på huden. Även näring och fukt finns i denna burk. Passar en bland, känslig, normal och torr hud.

IMG_2453[1]

 

Clarins Multi-Active Nuit är silkeslen i sin Formula som hjälper huden att återhämta sig under natten. Kiwi jobbar med cellförnyelsen och Carobfrukt med kollagenproduktionen. Passar kvinnor mellan 25-40 år som är i behov av en ”boost” mot åldrandet.

IMG_2490[1]

 

Biotherm Skin-Best night stärker huden och motverkar rynkor. Jobbar även på att göra porerna mindre och för att huden ska få liv och lyster igen. Innehåller två verksamma alger, Spirulina och Astaxanthine. Passar för alla hudtyper.

IMG_2496[1]

 

Lancome Absolue Nuit är också en exklusiv nattcreme som jobbar anti-age. Innehåller en Pro-Xylane TM (en molekyl som ska jobba mot åldradet). Gör huden fast och har en utjämnande effekt på rynkor och ger den även näring under natten. Passar en mogen hud.

IMG_2492[1]

 

Så nu är det bara att gå och tvätta ansiktet efter konstens alla regler samt lägga på din favorit nattkräm för att sen sjunka in i en härlig dröm.

Sov gott önskar Törnrosa