← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Marie Oddsson

Sol

Vem gillar inte värme och sol? Livet blir lite lättare när det är varmt ute. Man får mer energi och därmed orkar man mer, kort och gott lite piggare och gladare.

image

Däremot så är det viktigt att skydda sig om man är i solen mycket. Solskyddsmedel  (SPF) finns i olika former, kräm, olja, mousse och är till för att skydda oss mot ultraviolett strålning från solen. Det är UVA- och UVB som vi vill skyddar oss emot. UVB-strålarna är det som gör att vi blir bruna men som också gör att vi känner att vi har fått för mycket sol, bränt oss med andra ord. UVA-strålarna gör också att vi får färg och går djupare ner i huden och gör att vi framför allt åldras i förtid. I solarium är det framför allt UVA-strålarar som vi inte känner av på samma sätt, därav lättare att inte känna att det är dags att sluta ”sola”. Att använda solskydd kan skydda oss från att få hudcancer. Självklart är det viktigt att använda själva produkten som tillverkaren föreskriver.

image

Solskydd finns med olika filter, fysikaliskt och kemiskt. Fysikaliskt reflekterar bort solens strålar med bland annat titandioxid medans i det kemiska filtet tar molekylerna upp UV-strålningen och omvandlar dessa till oskadliga solstrålar. Solen är som starkast mitt på dagen och då är det bra att ta en ”siesta” eller göra något annat. Kläder, keps och solhatt är bra allternativ till SPF och skuggan är helt klart underskattad, så skönt att slappa där när solen är som varmast. Lågt solskydd är mellan 6-10, medelhöga skydd är 15-25, högt skydd 30-50 och mycket högt skydd är 50+. Våra läppar har självklart ett eget solskydd i form av ett stift. Våra barn under 1 år ska inte vara i solen alls då deras immunförsvar inte är utvecklat ännu.  Åh du glöm inte fötterna, de är lätt att bränna dem!

image

Nu när det är så här varmt 27-29 grader i skuggan) så hoppar jag över min aktiva kräm från Jabushe på dagtid, men använder den självklart på kvällen.

Hörs i morgon