← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Marie Oddsson

Håravfall/defluvium

Håret är en mycket viktigt del för ens personlighet för många. Vilken tjej har inte drömt om ett långt lockigt hårsvall? Själv har jag väldigt rakt hår, det vill säga inget fall alls. En av mina frisörer frågade mig en gång om jag strök mitt hår varje morgon. Det här var innan det fanns plattänger. Vi har ungefär fem miljoner hårfolliklar varav 100 000-200 000 av dem finns på huvudet. Håret på huvudet har en tillväxtfas från ca 500- flera tusen dagar. Övergångsfasen varar i max en vecka. Slutligen befinner sig håret i vilofas, 5-25% av håret befinner sig i denna fas i allt ifrån tre veckor till tre månader. De här gäller huvudhåret, andra hårstrån på andra delar av kroppen har andra växtfaser.Hårets innersta del är märgen som ger stadga till håret. Därefter kommer barken och här finns hårets pigment. Utanför barken sitter en hinna som skyddar hårets inre struktur. Därefter finns en inre och en yttre rotskida som båda hjälper hårstrået att hålla sig fast i hårfollikeln när det är helt keratiniserat. Vilken färg vi får på håret beror på mängden pigment/melanin och vilkens sorts melanin det är. Det finns två sorters melanin, Eumelanin-svart och Pheomelanin-rött.

Håravfall kan visar sig på olika sätt. Ungefär 15-30% av männen förlorar mer eller mindre sitt huvudhår innan 30 års ålder. Det är fram för allt kalhet centralt på hjässan och vid tinningarna som drabbas först och som sen sprider ut sig framåt och nedåt sidorna. Även vi kvinnor kan drabbas med då oftare lite senar i livet. Det yttrar sig mer som en utglesning av håret och är ärftlig. Sen finns det olika hårsjukdomar som kan ge både mindre eller mer hårväxt.

Normalt så tappar vi ca 100 stycken hårstrån per dygn. Men om man plötsligt börjar tappa onormalt mycket hår är det lätt att bli orolig. Det kan hända vid en svårare infektionssjukdom (lunginflammation), stress/trauma men även några månader efter förlossning. Viss medicin ofta cytostatika kan också ge håravfall.

IMG_3659[1]

I dag är det vanligt med kosttillskott för att få ett vackrare hår. Hair Optimizer är ett kosttillskott som har ekologiska extrakt från hirs (sädesslag) som är rikt på miliacin, ekologisk vetegroddsolja och aminosyran L-cystein. Hair Optimizer innehåller pantotensyra, biotin som bidrar till en normal hårväxt och koppar som bidrar hårets normala pigmentering. Selen och zink hjälper till att bibehålla normalt hår och även naglarna.

Hair Optimizer hittar ni här.

IMG_3508[1]

Ha en fin dag.