← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Marie Oddsson

För mycket hår på fel ställen…

En del är lyckligt lottade med tjockt hårsvall. En väninna till mig har fått riktigt tjockt hår på huvudet men hennes kroppsbehåring är nästan obefintlig, ett ideal för många. Det är inte alltid man får det man önskar som sagt. Man kan också ha för mycket hår på ”fel ställen” vilket kan vara jobbigt för den som drabbas. Det finns också skillnader på hur mycket eller lite hår vi har beroende på varifrån vi kommer globalt.

Hypertrikos skapar ökad behåring och kan vara ärftlig. Vanligtvis får den drabbade hår där vi inte brukar ha hår exempelvis pannan och insidan av händerna, men också en kraftig hårväxt på bröstet, armar och benen. Vid Hypertrikos Lanuginosa så är hela ansiktet täckt av hår, båda könen kan drabbas men sjukdomen är som tur var ovanlig.

Hirsutism är något som drabbar kvinnor, då får man manlig behåring. Det vill säga överdriven hårväxt på överläpp, haka, nedre delen av magen men även ben och armar. Här är det vellushår som ombildas till terminalhår på grund av androgen (manliga könshormonerna) påverkan.

IMG_3713[1]

När jag utbildade mig till hudterapeut och vi skulle lära oss epilering (diatermi), fick vi besök av en kvinna som hade hirsutism. Vid epilering går man in med en fin nål i hårsäcken och bränner för att förstöra hårlöken och anlagen så att hårstrået inte ska komma tillbaka igen. Denna modiga kvinna klädde av sig i underkläderna inför vår klass, och hon hade verkligen mycket hår. Hennes behåring hade ökat första gången hon blev gravid och vid det här tillfället väntade hon sitt tredje barn. Efter första graviditeten så hade hårväxten fortsatt att öka vid varje graviditet. Trotts detta var hon positiv och berättade att hennes man brukade skämta med henne -att han var fortfarande hårigare en vad hon var-. Då gick hon på diatermi som hon fick som sjukvårdande behandling via landstinget. Tänker på hur många timmar hon måste ha spenderat på att göra denna behandling. Epilering görs fortfarande i dag med mycket goda resultat.

PSO (polycystiska ovarier)eller är när en del kvinnor får små vätskefyllda blåsor i äggstockarna. Om man har både systor och en hormonrubbning i samband med det så heter det PCOS (polycystiskt ovarialsyndrom). Vid PCOS kan man lätt gå upp i vikt, få oregelbunden menstruation eller ingen alls, ha svårt att bli gravid och akne. Även en ökad kroppsbehåring, på bröstet samt skäggväxt. Det här är delvis ärftligt. Här behandlar man ofta med hormoner. I övrigt så är det epilering, IPL, vaxning, blekning av hårstråna som gäller. Så för mycket hår eller för lite hår eller hår på ”fel” ställen kan vara jobbigt för den som drabbas.

Hörs i morgon 🙂

 

 

4 svar på ”För mycket hår på fel ställen…”

  1. Hej det är Karin Torstensson!

    Jag undrar om det finns några tabletter eller medicin mot om man har för mycket hår där man inte vill att det ska vara. Jag har då Hirsutism
    är något som drabbar kvinnor, då får man manlig behåring. Det vill säga överdriven hårväxt på överläpp, haka, nedre delen av magen men även ben och armar. Här är det vellushår som ombildas till terminalhår på grund av androgen (manliga könshormonerna) påverkan.

    • Hej Karin
      ¨Ber om ursäkt för sent svar. Om du har fått diagnosen Hirsutism så borde du kunna få hjälp via landstinget med en remiss till så kallad diatermi. I dag är det många som gör IPL då det går fortare och är mindre kännbart, fråga även om denna behandlingsmetod. Det finns också en speciell kräm som tunnar ut hårstrået i förlängningen (Eflornitin/Vaniqa). Självklart har du vaxning att tillgå också. Jag tycker att du skall se över dina möjligheter att få hjälp med din generande hårväxt via din vårdcentral eller läkare. Jag hoppas att det löser sig och att du får hjälp med ditt ”problem”.
      Hör gärna av dig och berätta hur det går.
      ha en fortsatt fin dag,
      Hälsningar
      Marie

Kommentarer är stängda.