Huden är som många redan vet vårt största organ. Huden i ansiktet är mer utsatt och oskyddad en den övriga huden som vi har. Dagligen utsätts ansiktet för solljus, smuts, föroreningar, kyla ömsom värme och makeup. Detta är påfrestande för huden och kan få negativa följder om vi inte tar hand om den. Det finns vissa saker som vi enkelt kan göra och som är viktigt att vi gör för huden dagligen och det är rengöring. Att få bort en del av de faktorer som påverkar den negativt och täpper till porerna är viktigt, men inte med vilka produkter som helst. Att göra ren sin ansiktshud morgon och kväll på ett effektivt men skonsamt sätt det är grunden för en ren, fräsch och vacker hy. Att sen hitta rätt i djungeln av ansiktsrengöringsprodukter är inte lätt, och priset kan variera kraftigt.
Inom kort kommer nu äntligen vår nya rengöring från Jabushe ! Jabushe cleansing lotion 2-in 1 tar effektivt men skonsamt bort både makeup och orenheter. Eftersom den är berikad med B-vitamin så hjälper den huden att bibehålla sin naturliga fuktbalans och lugnar också en stressad och irriterad hud. Efter att du har rengjort din hud kan du använda Jabushe cleansing Lotion 2-in-1 som en avslutande toner.
Nu när din hud är helt ren är det dags att välja en passande kräm/serum för just din hud. Det är ingen ide att lägga på din favorit kräm/serum om inte huden är rengjord innan, den gör inte så mycket nytta då. Så se till att rengöra din hud först sen är det dags för någon form av återfuktning/stimulering och skydd. I dag lyser solen igen, så passa på och njut och glöm inte att skydda din hud!

