Vaknade tidigt i morse. Fattar inte att jag sover så himla lite som jag gör. När jag dessutom inte blir väckt av att mamma mammut klampar runt i lägenheten ovan utan vaknar av mig själv. Men nu kan jag ju ta igen mig en vecka och hoppas att jag kommer att få någon sovmorgon i alla fall.
Ville träna innan vi åkte iväg idag och tog mig iväg efter frukosten. Jag körde ett effektivt axelpass på 45 minuter. Hann precis med allt som stod på agenda. Pratade snabbt med Jukka i gymmet och skuttade sedan ut nöjd och glad att jag hann med detta.
Hem och duschade och blev sedan upphämtad. Bilen knökefull med diverse väskor, massor med dietmat (ingen går säker denna vecka. Man får äta min kost) golfbagar, klubbor mm styr vi kosan mot Hofgårds Golfklubb där vi stannar till. Det vilar ett lugn över denna bana, lite folk och ingen hets. Banans första nio hål är klart bäst att spela
Slår varsin hink på rangen, chippar och slår lite i bunkern. Sedan tar vi sats ut på årets första golfrunda. Vi nöjer oss med att inleda med en niohålsrunda. Hinner inte ens bli nervös vilket jag alltid annars är, varje gång jag spelar. Fick till en sjujäkla drive och sen så rasslade det bara på. 18 poäng på årets första niohålsrunda! Spelade på en och samma boll hela rundan. Jag är sjukt nöjd med denna inledning.
Hungern börjar göra sig påmind och vi styr kosan mot Källsjö och företagets fina lilla hus. Det känns alltid som att komma hem när vi kommer hit
Det kommer att bli en härlig vecka!!!!

