Igår var det skördefest på Djurgården, arrangerat av Unilever på Blå Porten. Här fick jag veta allt om margarin. Hade ingen aning om hur det tillverkas, men fick se att det är enkelt. Eva Skoog, legitimerad dietist som jobbat manga år på Karolinska blandade ihop cocosfett, rapsolja, vatten, citronsaft, morotsjuice, lättfil och lecithin. Detta rördes ihop med en elvisp och blev en smaklig variant på margarin.
I margarinet Flora finns det dock inte cocosolja utan man har istället palmolja.
Palmoljan är inte värst populär idag, då den förstört flera tusentals hektar av regnskog.
Med stolthet berättade Unilevers marknadschef att man är med i GreenPalm certificate.
Detta skulle på något sätt skona regnskogen, hur förstod jag inte riktigt.
Försökte då att hitta förklaringen och stötte på att ägaren bakom GreenPlam är Book&Claim Ltd i London med huvudägare AarhusKarlshamn i Sverige som säljer vegetabiliska oljor och ägs av Melker Schörling även styrelseordförande.
Ja, ja, synd för det ser inte så bra ut när koncerner äger välgörenhetsorganisationer, det blir inte trovärdigt. Dom ska vara oberoende.




