Anti-Ageing Medicine World Congress & Medispa förkortat AAMWC är en av världens största kongresser på anti-ageing. I år är den igen i Monte Carlo och jag ska dit om en och en halv vecka. Här visar läkare och kirurger från hela världen upp nya innovativa metoder och produkter som ska göra oss ännu yngre och vackrare.
Även biverkningar visas upp och då får man se vad som kan hända när en produkt eller behandling inte håller det som lovas. Jag kan tala om att det finns produkter på marknaden som inte borde vara tillåtna men som läkare ända använder bara för att tjäna pengar.
Men det här är en sådan stor lukrativ marknad som socialstyrelsen nu håller på att utreda. Man vill begränsa att enbart läkare och sjuksköterskor får behandla med hudfillers. Det finns också produkter som är tillåtna i Sverige men inte i tex. Frankrike.
Jag är där from den 28 till 31 mars och kommer att rapportera flera gånger dagligen till er om allt nytt. Både bar och dåligt.

