…Hur människan förstör jorden. Och hur människan behandlar andra varelser på jorden. Vi är inte ensamma här, vi äger inte jorden.
Seriöst, vissa här skiter totalt i smärtan vi gör runt om oss. Som om djur skulle vara mindre värda än människor? Big no.
Säg nej till ÄKTA päls. Säg nej till dåligt kött. Några exempel på saker människan gör mot djur är:
-Tjurfäktning, sticker ner ”svärd” i tjurens nacke och låter den sen springa runt och ha panik tills en MÄNNISKA kommer och sticker ner ett spjut i den så att den lider och dör efter en stund.
-Håller djur, små björnar, hundar, katter, minkar och massa andra djur inlåsta i mini burar där dom inte kan röra sig. Sen när dom levt nåt år i den lilla buren så slänger dom ut dom och på vissa djur drar av skinnet (pälsen) på dom då dom fortfarande lever. Andra djur gasas blandannat. Varför är det okej att göra så mot djur men inte mot människor? Ingen logik.
-Det pågår ständigt djurplågeri världen runt varje sekund.
-MÄNNISKOR skjuter bedövnings pilar på elefanter och noshörningar (blandannat), för att sen hugga bort halva deras ansikte för att få deras ”horn”. När dessa fega äckliga människor sedan gott så vaknar elefanten med ett halvt ansikte. Den går sedan runt och lider medans den förblöder i flera timmar, tills den tillslut dör. Allt detta gör människorna för att göra ett medel som ”sägs att” göra killar kåtare. HUR FUCKING SJUKT ÄR INTE DET?
Jag skäms för att vara människa ibland. Och jag hatar att inte kunna stoppa det. Jag kan skriva inlägg och försöka nå ut till människor, och bara detta inlägget kanske stoppar en person från att köpa en äkta päls eller att få över en ända person på min sida, att få den personen att se på saken annorlunda. Då var det värt att skriva detta.
Jag hoppas att det snart föds en smartare generation som kan fixa allt sjukt människan gjort. JAG HATAR att inte kunna påverka, det är det värsta. Men jag kommer kämpa, för allas rättigheter. Kvinnor som fortfarande har mindre lön än män, asså hallå, vilket århundrade lever vi i? Folk borde öppna ögonen.
Det är såå många som inte vågar säga vad som tycker och tänker. Sån är inte jag. Jag delar med mig av mina tankar, även om det kanske gör vissa människor upprörda. Men om ingen vågar säga något så kommer det aldrig bli någon skillnad. Det finns ingen anledning att tystas.
Har egentligen 100 grejer mer jag skulle vilja skriva, men känner att inga kommer orka läsa längre, så tar upp mer i något annat inlägg.
LÅT ER ALDRIG TYSTAS & STÅ UPP FÖR VAD NI TYCKER ÄR RÄTT/FEL

Åh vad grymt bra skrivit mimsan!! Hoppas fler läser detta och tänker igenom en extra gång ❤️