← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Mind your own you - Victoria och Caroline

Ärtigt.

Att vi äter alldeles för mycket kött för vårt eget bästa är ingen nyhet. Det är inte bra för kropp och själ, och det är verkligen inte bra för miljön.

Vi har länge pratat om att vi ska ha en vegetarisk månad och nu när det blivit november är det äntligen dags! Det är inte så att det är totalförbud på att äta kött, men i huvudsak är det vegetariska rätter som gäller. Syftet är att få lite inspiration till nya rätter och skapa kontinuitet så att man får in det vegetariska som en naturlig del i matlagningen. För det är inte så att vi inte vill äta vegetariskt regelbundet, det är bara det att vi har noll koll på vad som är enkelt och gott.

Men det håller vi som sagt på att ändra på! Ikväll avnjöt vi till exempel det här!

 

2014-11-04 21.51.22

Grön ärtsoppa med en klick creme fraiche och ekologisk surdegsbaguette. Mums!

Om ni vill prova gör ni såhär:

(4 portioner)

Skala och hacka en gul lök. Koka upp 7 dl vatten, lägg i två grönsaksbuljongstärningar. Häll i 500 g frysta ärter i det kokande vattnet. Lägg i löken. Koka under lock  i ungefär fem minuter, mixa sedan soppan slät med en stavmixer. Tillsätt 2,5 dl matlagningsgrädde och låt koka upp.

Klart! Barnsligt enkelt! Sen är det bara att klicka i lite creme fraiche och se till att man tajmat baguetterna i ugnen.

Receptet har jag hittat på Arlas hemsida. Där, och på Icas hemsida finns huuuur mycket som helst att inspireras av. Igår åt vi mozzarellalindad aubergine med pumpakärnor och tomatsås. Också riktigt gott! Andra maträtter som väntar den här månaden är sötpotatissoppa med lime, svamp- och purjolökspaj och grönsaksratatouille. Prova ni också!

/Caroline