← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Mind your own you - Victoria och Caroline

Livets fyra kärlekar.

När jag läste på socionomprogrammet (vilket är längesen nu) hade vi en föreläsning där föreläsaren berättade om något som etsade sej fast lite extra. Nämligen att varje människa behöver ha fyra kärlekar i sitt liv för att må bra. Och det betyder inte att vi ska ansluta oss till närmsta mormonsekt; det är alltså inte fyra partners det handlar om utan fyra olika slags kärlekar.

Den första handlar om kärleken till en partner (och där krävs väl egentligen ingen närmare förklaring, men bara för sakens skull) – Jag älskar dej och vill göra och dela allt i livet med dej, från att ligga och prata på en filt en varm sommardag till att bara ligga. 

Den andra handlar om kärleken till vänner – Jag älskar att du förstår precis hur jag känner, att vi stöttar varandra genom livet och det superseriösa som finns i det, samtidigt som vi kan börja gråta av en skrattexplosion som kommer från ingenstans. 

Den tredje handlar om den altruistiska kärleken, till exempel den slags kärlek man känner till sitt barn – Jag älskar dej vad som än händer och kommer alltid, alltid att finnas när du behöver. Bara för att du är du. 

Den fjärde kärleken handlar om passionen – Jag älskar att…

Ja, vad älskar du att göra? Vad är det som är själva kärnan, det som får dej att känna dej levande, tillfreds, i ditt rätta element? Och framför allt, avsätter du tid till det?

Under en lång period avsatte jag förskräckligt lite tid till passionen. Visserligen är träning en passion för mej, och det är ett självklart inslag i min vardag. Men man kan ha flera passioner, och jag talar om det där som man nästan inte kan klä i ord. Det där som man nödvändigtvis inte måste vara jättebra på, men som man känner är GREJEN. I mitt fall är det att sjunga, och har alltid varit. Lyckligtvis ägnar jag mej åt det regelbundet igen. Det finns inget som går att jämföra med det jag känner när jag står framför en mikrofon omgiven av mina bandmedlemmar och klämmer i för allt vad jag är värd.

Mitt tips är att du, om du inte redan gör det, börjar ägna dej åt din fjärde kärlek betydligt mer än du gör idag. Vad det är tror jag att du vet. Det brukar sällan vara det som är problemet, för dom flesta vet vad dom älskar att göra.

Det kan inte sägas för många gånger att det är exakt det den här bloggen handlar om; att prioritera dej själv.

Ditt eget du. Your own you.

untitled (1 of 9)

Bild från förra året på mej och Helena.

/Caroline

 

Kommentarer är stängda.