← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Mind your own you - Victoria och Caroline

Because we’re worth it, och så vidare.

För att må bra är det viktigt att belöna sej själv, att ge sej själv lite tid. Att unna sej. Tyvärr är ju ”unna sej” starkt förknippat med saker som går att äta. Och det är visserligen inte alls fel att unna sej god mat, men det blir dumt när begreppet begränsas enbart till mat. För det finns så himla mycket man kan unna sej!

Idag belönade jag mej till exempel med en nyinköpt tidning och en timmes soltid på vår uteplats. Hade egentligen tänkt att köpa en bröllopstidning, men ärligt talat så ger inte dom där blaskorna mej särskilt mycket längre. Det skulle förvåna mej väldigt mycket om jag läser nåt där som jag inte redan vet, och nu får det vara bra med inspiration, tips och proffstyckare. Vi vet redan hur vi vill ha vår dag och den kommer bli hur bra som helst trots att jag inte är med i ett enda forum på Bröllopstorget. Istället blev det en Amelia, som det så ofta blir när Jennifer Aniston är på omslaget.

Jag har läst någonstans att Amelia aldrig säljer så mycket lösnummer som när just hon frontar, och det förstår jag. Anledningen till att hon pryder omslaget är oftast ganska diffus, idag var det t.ex. en ganska irrelevant hyllningsartikel till Vänner (vilket jag iofs stödjer, för det är världens genom tiderna bästa komediserie). Men jag klagar inte. Jennifer Aniston är, i mitt tycke, världens utan tvekan snyggaste kvinna. Hon är inte klassiskt vacker som  Catherine Zeta Jones, sexig som Beyoncé eller intressant som Kirsten Dunst (samtliga rankar jag väldigt högt på listan över dom vackraste kvinnorna), men hon håller i ALLA lägen. Kvinnan alla killar vill vara ihop med och kvinnan alla tjejer vill vara, the girl next door, sund, fräsch och dessutom rolig. Hur kan man INTE älska Jennsan? (Jag håller för övrigt fortfarande på Team Aniston, trots att det snart är tio år sen Brad Pitt gjorde bort sej.)

 

2014-07-10 16.54.07

När belönade du dej själv senast?

/Caroline