Jag kollar ganska ofta på vad folk äter. Förvånande nog så är det oftare jag tycker att folk äter för lite än att det äter för mycket. Peta i sig lite sallad till lunch är verkligen noll värt som bara leder till att vara hungrig vid halv två och utsvulten när skolan slutar. Om det av någon anledning är så att jag inte gärna vill äta den vegetariska lunchen som serveras (kanske är sojakorv och potatis.. eh.. eller pannkaka.) så ser jag alltid till att vid salladsbuffén få i mig fett, kolhydrater och protein minst lika mycket som om jag skulle äta vanlig mat. Alltså, dressing, tonfisk, potatissallad.. Sen knäckebröd med smör på det och kanske en frukt.
Nu är det ju svårt att säga om folket på det stora hela äter för lite. Den måltiden jag ser, lunchen, är ju bara en del av deras totala matintag. Så äter någon lite, kan det ju vara för att de haft sovmorgon och tryckt i sig en gigantisk frukost vid tiotiden. Men, något jag kan konstatera är i alla fall att det som tjej, på ett teorietiskt program på gymnasiet är rätt så fult att äta normalportioner. Och det oroar mig, eftersom även jag blir påverkad av detta och får det svårare att äta ordentligt. Givetvis äter jag alltid bra frukost och bra mellanmål, så min vikt påverkas inte. Men hur är det för de andra? Lunchen är superviktig ju! 🙁 Man ska ju orka med hela eftermiddagen..
Eh. Nu kom jag av mig. Jag åt en supergod middag idag förresten! En wok på champinjoner, ananas, böngroddar, morötter, bambuskott, nudlar, chili, strimlat kött, purjolök, soja, ingefära och lite spiskummin. 😀 Nomnom!
