← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
På Väg Ned

Tack och lov

Jag börjar piggna till! Jag känner livet flöda tillbaka, hör fåglarna kvittra och.. eh.. känner hur mina jordgubbar börja mogna. För att se, det gör jag inget vidare idag. Vaknade i morse med en hemsk ögoninflammation, då ena ögat var nästan helt igensvullet. Efter många baddningar med ljummet vatten och en hel del suckar så tinade ögat upp och nu är det helt okej -fastän jag ser lite sne ut såklart.

Till lunch kände jag mig väldigt nyskapande. Jag stekte gröt som blivit kvar från frukosten! Jag har alltid velat testa stekt gröt, grötfantast som jag är. Men vad ska man ha på tro? Sött har jag fått lite nog av. Jag menar, jag åt ju vaniljglass till middag i förrgår. Så det blev fem millimeter-tjockt lager kaviar med rejäla kluttar grekisk yoghurt på. Otroligt gott faktiskt! Skulle haft lite rödlök också, men jag orkade inte skära upp det. Nästa gång ska jag helt testa rödlök, men även ett sötare alternativ. Sirap och blåbär kanske? Det brukar inte slå fel!

Nu när jag börjar piggna till igen lovar jag att komma med bättre inlägg till bloggen och även en hel del bilder.

Just ja. Jag har börjat skriva i ett litet häfte som heter ”Matplanering sommaren 2012” där jag ska planera in min mat så att jag kommer billigt undan. Men billigt behöver inte betyda tråkigt, eller hur? Jag söker nu efter billiga och nyttiga livsmedel som man kan göra mycket roligt med. Hittills har jag kommit fram till en hel del. Några exempel ur häftet:

Billiga livsmedel:
Kål
Bönor
Gryner
Rotfrukter
Ris
Kyckling
Kikärtor
Lök

Billiga maträtter:
Kikärtsgryta
Gröt
Soppa på en spik
Rotmos m. tillbehör
Kikärtsbiffar


Några allmänna råd:
Tänk säsongsinriktat
Storkok + frys in
Extraerbjudanden
Planera i förvag
Handla sällan

Det här är riktigt kul faktiskt! Tänker även lägga in billiga och nyttiga recept i framtiden. Ja. Jag skapar nog en kategori om det.. Billig lyxmat får den heta. För lyxig mat behöver ju inte alltid vara dyr, den heller 🙂


Håhå. Nu ska jag gå igenom frysen och kolla vad som finns…