← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Sara Aldebe

Manchester life

995

Hej! Är i Manchester nu. Tog bussen från Birmingham kl 10 igår förmiddag och anlände 12:15 så det var en kort tripp vilket var skönt. Vid 13 fick jag min biljett till konserten jag skulle på samma kväll. Jag hade en sån tur! Jag var utan biljett till Justin Furstenfeld i Manchester och spammade Blue October fans i UK-sidan på facebook och frågade om nån hade en biljett att sälja i sista minuten. Så var det en fantastisk tjej som inte kunde gå och som gav sin biljett till mig gratis. Blev alldeles rörd haha.

Åkte sedan till Withington som ligger ca 40 minuter med stadsbuss från Manchester. Gick såklart av på fel hållplats (jag i ett nötskal) så var tvungen att gå med min tunga resväska extra långt innan jag kom fram till Hannah’s hus. Tog en lååång dusch, sminkade mig och drog sedan tillbaka till stan för konserten. Och vilken show! Det var samma som i Birmingham men det var en helt annan atmosfär. Tror folk hade haft mer att dricka eftersom det var en lördag. Medan de flesta var tysta när Justin sjöng i Birmingham så sjöng nästan alla med i Manchester. Galet fint. Filmade lite, ska försöka få upp dem på youtube :). Åkte sedan tillbaka till Hannah. Hon var ute med sina kompisar men jag kände mig verkligen inte taggad på att vara ute hela natten så jag var hemma och kollade på tv-serier innan jag somnade tidigt.

Idag tog jag en lång sovmorgon innan jag åkte in till stan. Köpte med mig två bak-böcker… jag vet! Det kunde man aldrig tro! Jag som inte alls är så förtjust i att baka tänkte faktiskt försöka mig på det! 😉 När jag kommer hem blir det att konvertera måtten från engelska till svenska!