← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
SARA RICH

Vem är jag?

Jag har under några år haft en privat blogg och bloggat mest för mig själv och mina vänner, men nu har jag flyttat över hit.

Jag bor i Stockholm och är journalist. Under några år arbetade jag som reporter på Sveriges Radio men slutade där efter att jag kom in på Sveriges största Film och TV utbildning på Stockholms dramatiska högskola. Jag var en av åtta personer som blev antagen och det var en dröm som gick i uppfyllelse. För ca ett år sedan fick jag jobb på TV4 och har gjort lite olika saker där, bland annat reporter på Nyhetsmorgon och även arbetat på Nyheterna.

Just nu arbetar jag kvar på TV4 men håller även på att producera ett TV program tillsammans med ett produktionsbolag.

I min blogg skriver jag mycket om mitt jobb, saker som berör mig men även vad jag gör om dagarna.  Förutom det journalistiska intresset, mina studier och jobbet på TV så har jag ett stort intresse för skönhet och mode.  Jag reser även en hel del, privat men även i jobb sammanhang. Förra året var jag i Etiopien på reportageresa och nu i januari var jag i Miami på en stor TV-mässa.

turban2

10390354_10152101703636497_154759154277901579_n

succe