← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
SARA RICH

The nice girl syndrome

Är du alldeles för snäll för ditt eget bästa? Är du mån om att ständigt vara snäll, trevlig, empatisk och förstående? Brukar du ge folk en andra chans, trots att de inte förtjänar den? Tänker du att om du bara är trevlig mot din partner så kommer han att till slut behandla dig lika väl som du behandlar honom?

Beverly Engel är en terapeut i USA som skrivit boken ”The nice girl syndrome”. Kvinnor har inte råd att vara så snälla, för det kan kosta. I värsta fall kan det kosta en den psykiska hälsan, den fysiska hälsan och i värsta fall livet. När man är alldeles för snäll och tillåtande riskerar man i högre grad att bli utnyttjad, tagen för given och trampad på. En kvinna som är alldeles för snäll blir ofta inte respekterad skriver hon.

En missuppfattning hos kvinnor som är alldeles för snälla är att: om hon är trevlig och snäll mot andra kommer de att vara trevliga och snälla mot henne, och är de inte det just nu, så kommer de att bli det med tiden, om hon bara är snäll tillräckligt länge. Det här tankesättet är även mycket vanligt hos offret i en nära relation där verbalt och fysiskt våld ingår.

Människor blir inte trevligare mot dig för att du är extra trevlig, snäll och förlåtande mot dem. Och varför är det så?

1. Folk har sina egna problem och tillkortakommanden. De har sina fördomar, de kanske tycker du påminner om någon de inte gillar eller så har de egna problem som påverkar beteendet och humöret negativt. Om någon behandlar dig illa har det ofta inget att göra med dig.

2. Ibland kan folk bli provocerade av någon som är överdrivet snäll och vänlig och förlåtande.

3. Det finns människor som ser snällheten som en inbjudan att vara elaka och som kommer att utnyttja snällheten på olika vis.

Är man en person som har tankesättet att goda människor får goda saker, kommer man automatiskt att tro att när man blir illa behandlad så är ens eget fel. Hade man bara varit mer snäll, perfekt osv hade man inte blivit illa behandlad. Och detta är naturligtvis inte sant!

Det vore ju hemskt om vi människor skulle behöva gå runt och vara dumma mot varandra för att få lite respekt. Men det tror jag inte på.

Jag tror på att man ska vara en snäll människa men det allra viktigaste är att vara snäll mot sig själv. Hur många gånger har man inte träffat på folk som är hur snälla som helst, nästan för snälla för sitt bästa och samtidigt blir de trampade på hela tiden. Jag tror det är viktigt att man skiljer på att vara snäll och hela tiden tillfredsställa andra. Som sagt, viktigt att vara snäll mot sig själv först.

Att bry sig om andra, ställa upp och vara en bra vän/partner är det finaste man kan göra för någon annan, det får man aldrig glömma. Och man får hoppas att man möter människor som ser och uppskattar en och inte tar ens godhet för givet.