← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
i ärlighetens namn by Vero

Detta är en av världens mest erkända fyrverkeritillställningar, dit skall VI :)

Om man blir kiss&bajsnödig uppstår problemi då alla sitter i sina gondolas i timmar och åter timmar. Som ni säkert fattar så skyndas det långsamt i dessa kanaler runtom i lagunen di Venezia på lördag. Det är ALLTID stor folkfest 3e söndagen i juli varje år. Festa del Redentore. 

Ni ser uppifrån hur många småbåtar som jollrar fram.

Redentore firas pga av ett tacksamt avslut till minne av en långvarig pestepidemi i staden som upphörde i juli 1577. Den har kommit att utvecklas till en stor folkfest och turistattraktion, som idag pågår i tre dagar och vid sidan av sitt centrala religiösa innehåll också omfattar stora fyrverkerier, mattraditioner och socialt umgänge.

En tillfällig bro byggs från San Marco-platsen till Guidecca, över Guideccakanalen och över den går en religiös procession. Tusentals båtar är förtöjda vid kajen. Vid hamnkanten dukas det upp med bord och stolar. När kvällen närmar sig kommer alla familjer med sin medhavda mat. Vid tolvslaget spelas klassisk musik i högtalarna och polisbåtarna med sirener patrullerar vattnet. Sedan startar ett fyrverkeri som håller på i över en timma. Detta är en av världens mest erkända fyrverkeritillställningar. / wikipedia

OOOOH detta blir första gången för mig 🙂 ! Såklart så sitter jag inte i en jolle i 8timmar och dricker mig redlös som en svenska jag är. Jag kommer likt Cinderella senare till middagen och festen som äger rum på det anrika hotellet som jag glömt namnet på. DRESSCode färgGLATT, så himla passande EXAKT som jag är 🙂

Handlade idag ett par bekväma röda/kornblåa/svarta wedges passande till Venedig på lördag & såklart de högsta de hade i butiken. Jag fick tigga som en stackare till mig dem, då Legolas tycker att wedges är det fulaste han vet…MEN prova själv att stutsa omkring i 16cm i 10timmar… galning. ” Vill du ha en GLAD Vero eller en besvärlig en?” 

”Nej, då så….snälla människa..” Vissa lär sig aldrig ….och DRESScode var ju färgGLATT & han vill att jag skall vara hög, ja alltså högre än han 🙂

Alltid i bakfickan ett bra argument det är A&O !!!!