← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
i ärlighetens namn by Vero

gazpacho÷pata negra÷sangria

4tim att packa om. Ibland önskar jag nästan att vi missar flygen pga stress som vissa kallar flexibilitet(?). Alltid vara exakt så precis så gate kan stänga. Tiden e förbi när man åkte mot flygis 2tim innan avgång, för så stod de ju i dokumenthandlingarna. Denna väntan på Arlanda till soligt land och kall sangria, härligt!

Nu hinns det knappt med att handla magasin på tjorren.

Suttit och skrivit lista vad jag skall packa med mot 25dagar i olika temperatur skillnader. I Sverige är det låna grejs av syster Sandra. Kan liksom icke fösa ned skinnpaj. Det kilot skall bli 5 sommar-dressar istället 🙂 ! Man e liksom specialist på att packa. Det är bara tiden som oroar mig.

All denna preparation. Vem tar med sig nagellacksremover? Fotfil? – helvete glömde:/ på hotellet, påminner jag mig om NU! Så no nagellack. Men tårna är ju klarröda, aahhh vet ej om jag hinner firra om eller ta bort.

Undrar just om jag hinner tvätta mitt saltstänkta hår? Knappast! Kommer jag hava tid innan apero +middag ikväll? Hardly not. För det är vâl ingen som tror att man skall ta en lugnich kväll när man kommer fram vid 21. Nej, nu väntar nytt gäng av glada italienare som går i grupp.

Och gud nåde dig om DU skulle avvika från en middag lite i förväg pga trötthet. Här jobbar de verkligen som team, när det gäller vänskap. Annars-Never.

Jag har redan förberett passionen att HAN tar hand om sitt egna gods när vi kommer hem. Idag är hans 2:a mamma ledig från det ”packet”. Skall bli intressant att se. Han e rolig, han skall åka och jobba i 2tim innan han måste hem igen för att plocka upp mig. På något hiskeligt höger får killen ihop det. Önskade att jag var orolös.

Foto/ Om en timma är VI in Bella Italia. Grönt som basilikan. Rött som tomaten. Vitt som mozzarellan=flagga. Victoria÷Maria Giulia÷Jag tränandes akrobatik på båt.

Gissa om jag kommer att hava bra connection? NEJ! Only at tropicana beach kommer jag ihåg har fungerande wifi. Jaha?! Stress. Jag behöver ju min psykolog.

KRAM på ER ” In i dimman följ ljuset ” !!!

Posted with WordPress for BlackBerry.