Fick höra hemsk historia igår. Sergio (hustomten) arbetade förr på Blue Bay hotellet som ligger brevid vårt hus. En morgon när hans clienter (italienskt par) skulle upp i ottan för att ta lill-flygis mot Masai Mara och safari så var det endast tjejen som befann sig redo i receptionen.
Hon undrade om Sergio kunde hjälpa henne men absolut icke nämna något till managern ( kanske de var vänner, då han e italienare även han) på hotellet. Sergio svarade med att det berodde på vad det var frågan om.
Tjejen ville att Sergio ( som för övrigt oxå e italienare) skulle följa med till bungalowen. När han kom in i rummet så låg hennes pojkvän där helt väck. Han försökte skaka liv i honom. Helt livlös. S frågade vad som hade hänt kvällen innan. Tjejen svarade att de hade druckits en hel del, vilket även S kunde se vid sängkant där grogg-glas hade samlats upp.
De ringde efter hjälp. Medans allt detta skedde får tjejen ur sig att hennes pojkvän tagit kokain. Vilket han alltid gjorde i Milano där alla ggr han kommit oskadd undan. S undrade om hon hade kvar pulvret. Tveksamheter.
Geoparden världens snabbaste djur satt vi och såg från jepp 🙂 Lite tveksamheter om de skulle hoppa in genom fönstret.
Mot sjukhus ringer hon Sergio och berättar var hon hade gömt det vita ( tjejen hade inte sniffat). Sergio fick det analyserat. Kokainet var; Vitt tegelbruk som man hade skrapat och hackat till ( undrar just om det var pyttelite asbest i det…) djurfragment från råttor samt en skvätt heroin.
Detta resulterade att han befann sig i Mombasa under koma i en månad. Listigt att handla från de små-mafia-pojkarna som arbetar här på beachen. Inte listigt överhuvudtaget.
Foto/ Jag vet fotot är hemsk kvalitet#blackberry. Detta är vad man kan kalla ett halsband. Jag handlade ett snäppet storleken mindre. Lite som att ha en gloria runt skallen. Mkt spektakulärt handarbete gjort i passande färger för oss.
Idag är det en sörjande dag i Afrika och hela världen men speciellt för folket som lever här – Vila i frid goda ängeln Nelson Mandela.


