Glomde fa med att jag blev utelast pa den vackra lilla balkongen pa var forsta traff utanfor Milano, narmare bestamt Lago Maggiore…. for en 3 ar sedan.
Passionen, ville namligen att vi skulle ga pa spa ihop, fast jag undrade hur han tankte da(?) Skulle jag som tillbringat minst 2timmar fixandes mitt harsvall forstora detta genom att satta mig i en angbastu?! Knappast, sa med en ljuv stamma sa forklarade jag att det var nog lugnast ifall jag vilade en stund innan jag trippade in i duschen.
Han gick mot spa. Jag rusade in mot duschve. Har hort enda sedan barnsben utav pappa, divers pojkvanner, och andra kategorier utav man att om man som tjej var sen utav nagon anledning, och da valdigt ofta anledningen att man sminkade sig, bytte klader eller fixade haret sa var det nagot som de kunde diskutera i ca en timme. 30min innan avgang, och 30 min efter, nar man redan var i nagon annan lokal.
Darav, sa ar detta fenomen som etsat i mitt huvud. Aldrig vara sen pga att du ”fixat dig” ! Mannen hatar det. Kom att visa sig, att i detta fallet med italianosarna ar D precis tvartom 🙂 ! D ar ju flexibla, och alltid sena 🙂 !
Iallafullafall, sa nar jag svirat om till alldeles for mjuk badrock sa, sag balkongen valdigt mysig ut med de 3 slotten framfor mina bla ogon, som stod dar sa stolta och vackra. Jag kande mig som Rebecca i Ivanhoe. Den fattiga snalla flickan 🙂 !
Satte mig dar med mitt hela smink forrad, for att paborja en mera komplicerad utsmyckning…. O, nu forstar ni, var det tur att lilla jag INTE gick och satte mig iford endast underklades mundering. Hade kunnat intraffa. Nu var det jag, sminket och en flaska vin.
Efter ett litet tag sa skulle jag in for att hamta nagot fran badrummet, da forstar ni sa hade jag lyckats med bedriften att fa in en bit utav den tunga gardinen som befann sig naturligtvis innanfor i anslutning mot dorr till balkong, och som nu pa ett underligt satt hakats fast i dorren. Jag kunde varken skjuta dorren bakat eller framat.
PANIK! Jag hade ju velat, skynda att ”fixa” mig, sa jag var klar nar passionen kom tbx fran spa:et. Nu var jag utelast. Jag ar ju sa galen oxa sa jag skams over att jag inte klarar att fa upp dorren, och vagrar ropa lite blysamt pa hjalp.
Det tog inte mera an 10min sa steg det ut en aldre herre pa narliggande balkong. Balkong inhangningen var lagda ovalt sa man sag nastan ratt in till grannarna. Han hade tydligen hort mig forsoka i min nevositet fa upp dorren. Jag latsades som ingenting….sade: ” Ciao” enda jag kunde forma mig att fa ur… Lat nog mera som: ” mjaaauuu” Han undrade om allt var prima.
” Siiii, signore ”
Den snalla snygga farbrorn gick in igen. Jag snabbt upp och forsokte mig igen pa att fosa dorrjaveln framt or bakat.
Efter en 10min, sa steg farbrorn ut igen pa balkongen och fragade om jag nog inte behovde lite hjalp anda. Jag viskade fram lite blygsamt iklatt rott ansikte, att det vore hygglo.
Det tog ca en 15min sedan blev jag befriad utav hotell personalen. Pa den tiden nar man var en person som var utav typen ” jag skall klara allt sjalv, utan all hjalp fran varlden, o absolut ej fran en man” sa skamdes jag. Idag ar jag glad att jag kan be om hjalp, och det galler lite mera i storre fragor an att fa hjalp med oppnande utav dorr 🙂 !
Nar passionen kom tbx, sa berattade jag anda vad som intraffat. Han sade bara, att det var tur att jag hade haft badrocken pa mig. Han hade t om borjat ana att jag var en exhibitionistisk rackare 🙂 !
Posted with WordPress for BlackBerry.
