På söndag är det återigen dags att hylla våra starka och häftiga morsor. Vad kallar du förresten din mamma? Mamma, mor, morsa eller vad? Jag tänkte ge dig några tips på bra presenter, och jag lovar att det inte är spa, köksprylar eller smycken.
Varje kvinna behöver bra verktyg i vardagen. Något som funkar att skruva ihop möbler med, laga trasiga fönster och bygga nya möbler med. Ryobi är ett bra koncept där ett batteri funkar till alla verktyg. Starta med ett bra multiverktyg och sedan kan serien byggas ut. Det finns även trädgårdsmaskiner i serien.

En mamma behöver få vara själv i bland, då kan det vara skönt att lyssna på musik, en podcast eller kanske en bok. Då behövs ett par bra hörlurar. MEN… Hörlurar är oerhört personligt. Ett par bra hörlurar måste sitta perfekt och ha det ljudet som just den personen tycker är bra. Här vill jag rekommendera ett presentkort och tipset att be mamma testa några i butik innan hon bestämmer sig.
En bra webbutik är Headler, perfekt om mamma redan vet vad hon vill ha.

Ett bra leende börjar med välmående mun. Jag klarar mig inte utan eltandborste och din mamma förtjänar bara det bästa. Då är mitt tips Philips Diamond Clean och gärna denna vrålsnygga svarta modell. Detta är just nu den i särklass bästa tandborsten på marknaden.

En kvinna har en hel del elektronik med sig. Det är mobiler, reservbatteri, trådlösa lurar osv osv. Dessa måste laddas och det kan man göra på ett snyggt sätt i en laddstation. Det finns många olika men denna tycker jag är finast.


Laddningsstationen var ju så snygg!
Har en i brunt. Superfint.