Min morgonrutin är det som fungerar på mig men kanske inte på dig!
När det gäller dieter till höger och vänster så är jag inte mycket för när det kommer till extremism av ätandet, när det liksom slår bakut tik det negativa. Vi alla vet nog att gluten, socker och mjölk inte det bästa för oss men fasen vad gott det är med smörgåsar och annat gott. Idag är allt vi köper i butikerna sockrat i stort sett för att skapa ett beroende vi inte kan va utan. Äter jag frukost med smörgåsar? Ja det händer då och då men resultatet är alltid negativt på mig på alla sett och vis. Jag arbetar konstiga arbetstider och är uppe före de flesta normalt arbetande människor, och äta frukost vid 03 blir fel så jag har testat länge att bara dricka fram till lunch vilket jag mår bra av.
Hur startar jag dagen då tro? Enkelt startar jag, ett glas vatten med msm, sen på med kaffe och sedan en halv liter med bcaa som är rikt på protein och aminosyror, byggstenarna som kroppen min behöver med andra ord, behöver min kropp massor av kolhydrater på morgonen så är mitt personliga svar nej. Behöver inte och mår inte bra av det som endast fungerar som en jästbomb i magen nämligen bröd. Har vart hemma och ätit bröd nu då min rygg är paj och pang så svällde magen upp som en kalas ballong som även gjort mig seg. Plocka bort skiten och poff kom energin tillbaka.
Adhd, socker och kolhydrater är inte en bra kombo, väljer då bort saker som jag är lätt beroende av och som man lätt missbrukar om man inte är vaken! varför ska jag boosta min adhd med snabb onödig energi som påverkar kroppen negativt på det flesta planen, sömnen är viktigt och socker, kolhydrater är en stor bli där. Energin finns redan och snabba kolhydrater på morgonen behövs inte då det ger en snabb kick som sedan går ur snabbt som sedan förvanlas till en dipp godnatt. Min medicin i livet är kost träning, goda människor runt omkring mig och att lösa problem tänket. Ska jag bli beroende av saker är det positiva saker som är bra för kroppen, själen och inte av kemiska tabletter samt dålig kost som bjuder in till en negativ cirkel i livet där man springer runt som i ett hamsterhjul.

