← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Joakim Mattsson

Mår som en påse skit

Ja, i dag är jag inte på topp. Det höga blodsockret är inte att leka med. Jag känner mig skakig, yr och omänsklig. Men vad ska man göra? Vänta tills blodsockret går ner är väll det enda jag kan göra just nu. Vänta, vänta.

Lågt eller högt blodsocker? Svår fråga. Båda är verkligen skit. Men väljer nog högt blodsocker eftersom jag får så fruktansvärt obehagliga känningar när jag blir låg.

Vad föredrar ni mina diabetesvänner?

Eller ska man ta sig ett glas rött och bara glömma alla problem?!

 

 

/Diabetesmannen

5 svar på ”Mår som en påse skit”

  1. Att vara låg suger! Men när jag är hög mår jag mest dåligt över att jag har ett misslyckat blodsocker och är törstig så låg är värst för mig;)

  2. Svårt de där. Men skulle nog ändå säga hög kanske. När sockret e högt blir man något otroligt seg och de värsta är att de kan hålla i sig så länge efter att man fått ner det iaf. Lågt e visseligen väldigt otäckt men de e lättare att fixa till iaf i min diabetes. Bara därför har ja legat något extremt låg hela dagen utan min lilla top på 19 under lunchen. Så en påse skit e du inte ensam om att må idag.

  3. Högt suger!
    Det förstörde mina ögon, tappade synen helt och det slutade med operation på båda ögonen. Som tur är så ser jag igen men blir glasögon på nära håll. Att gå från perfekt syn till blind är lätt det värsta jag varit med om.

    Lågt är läskigt men i mitt fall kan jag rätta det rel. fort

    Finns absolut ingenting positivt med den här sjukdomen

  4. Föredrar nog lågt framför högt eftersom jag så lätt får ketoner och mår apa då. En känning är obehaglig men kan rättas till fortare för mig=)

    Ha det!

  5. Jobbigt med såna dagar när man mår som sämst.
    Jag föredrar lågt framför högt. Är allergisk mot högt, det har ställt till det för mycket för mej med några komplikationer och besök på IVA, koma osv.

    Känner också som några andra som skrev att lågt är snabbare fixat. När jag blir för låg kan jag inte tänka klart och ibland ballar kroppen ur så att den inte går att styra.
    Men högt är ändå värre för mej.

    Ha det fint!

Kommentarer är stängda.