← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

TEST: Övernattning på Rånäs Slott

 

Var?  Till Rånäs Slott tar du dig snabbt med bil från Stockholm (ca 50 min) och Uppsala (ca 45 min). 

 

Fakta: Rånäs Slott har en historisk miljö med rogivande atmosfär. Det Italieninspirerade slottet från 1844 stod nyrenoverat och färdigt 1999. Här är inget rum det andra likt, alla 50 sovrum skiljer sig från varandra på något sätt. Den elegantaste sviten finns högst upp i en av slottets flyglar. Där kan man njuta av sjöutsikt och koppla av i den stora jacuzzin. Av totalt fjorton rum är sex dubbelrum försedda med lyxiga massagebad. Det finns även en varm utomhusjacuzzi och bastu nere vid bryggan.

Alla rum är utrustade med dusch, WC, minibar, telefon och TV.

 

Min upplevelse: Miljön och slottet är saglolikt vackert så det första intrycket var posititvt. Jag och Måns checkade in runt 6-tiden på kvällen och fick ett trevligt mottagande i receptionen. Rummet vi fick var medel i storlek och standard (enligt oss) och hade en skön dubbelsäng men en väldigt liten tv. Vi tog en dusch och gick loss i minibaren.

 

 

Klockan 19 hade vi bokat in duobehandlingar i deras SPA-avdelning som var beläget i slottskällaren.


 

Behandlingen: Duobehandlingar i Spakällan utförs växelvis av samma terapeut på två bäddar bredvid varandra. Det fanns fem duobehandlingar att välja mellan och vi valde samma- Feet So Sweet.

 

 

  Feet So Sweet är en skön behandling för trötta fötter och ben. Fotpeeling, inpackning och en härlig fotmassage ingår (ej medicinsk fotvård). Fotmassagen var jättebra och fötterna var silkesmjuka efteråt– så behandlingen får full poäng.

 

Maten: Vi åt på den sena sittningen som började klockan 20.

 

 

Maten var jättegod, särskillt efterätten som innehöll mina favoritsmaker- citronsorbet och lakrtitsmarängfudge.

 

 

 

Efter maten tog vi en drink i baren/salongen. Vi fick även en rundvisning av bartendern som visade oss vilka rum det sades spöka i och höra spännande historier om slottet.

 

 

Efter en drink från minibaren och mys på rummet sov vi så gott att vi faktiskt försov oss från frukosten, som vi tyvärr missade.


 

Bäst: Personalen (allt från servis till spa-terapeut) var fantastisk– jättegulliga och hjälpsamma. Spa-avdelningen var fräsch och mysig. Hela atmosfären (både inom-och utomhus) var perfekt för en romantisk, lyxig weekend.

Sämst: Vårt badrum var ganska omodernt och i behov av en renovering. Det saknades listor/menyer för att beställa upp roomservice eller frukost på rummet.

 

Pris:

Slottsweekend – paket 1 695 kr per person (i dubbelrum)

Ingår: afternoon tea, drink, tre rätters middag (fredag – fast meny, lördag – à la carte), logi, frukost samt tillgång till vår Sjöbastu.

Feet So Sweet – behandling 400 kr per person (50 min)

 

 

12 svar på ”TEST: Övernattning på Rånäs Slott”

Kommentarer är stängda.