← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

Forever 30.

Kan ge er ett anti age-tips som är helt gratis – sov alltid på rygg! Sover du på ena sidan får du sov-veck på kind/haka som blir permanenta linjer när man åldras. Märkte själv att jag höll på att få det på vänstersidan så nu kämpar jag med att somna på rygg men det är svårt att vänja om sig! Förutom behandlingen jag gjorde på Desideria idag har jag träffat en journalist från Smålandsposten och gått runt Växjösjön. Hörs i morrn!  XOXO

 

ska

20 svar på ”Forever 30.”

  1. LS; Snacka om att dra alla personer över en kam! Så länge du ör lycklig är det bra Ellen! Fin bild btw !

  2. Med tanke på att ungefär var femte svensk röstar SD enligt senaste mätningar kan du knappast generalisera hur en sådan person skulle vara i ett förhållande. Det finns lika många variationer inom ett parti som utanför, likadant med alla andra grupperingar. Tack för omtanken, är väldigt lycklig med mitt liv just nu.

    Den tyske filosofen Arthur Schopenhauer sade en gång att ”alla sanningar genomgår tre stadier. Först blir de förlöjligade. Sedan blir de våldsamt motarbetade. Slutligen blir de accepterade som självklara.”

    Kom ihåg att det var inte så många hundra år sedan jorden var platt…

    Kram

  3. Tyvärr – en medlem i SD medför inte något gott, vare sig i ett förhållande eller politiskt.
    Mer skriver jag inte då du ser mitt IP och jag vill inte ha massa anhängare från SD på mig, det är jag för gammal för.
    Men – ha det gott och tänk noga på ditt liv, hur du vill ha ditt liv.

  4. Förstår hur du menar.. men Alla undviker väl saker pga hälsa eller skönhet. Ex att sola utan SPF eller att röka…

  5. Stämmer bra – vi är socialkonservativa! Jag tror att förhållanden kan fungera fast man jobbar för olika partier- jag har sett det på Riksnivå. Däremot underlättar det ju mkt om man har samma värderingar, så jag skulle helst inte vilja ha det på ngt annat sätt. Det är en trygghet & gemenskap att jobba för samma mål. Kul att du googlade min kille haha! Han är Gruppledare för SD Luleå, beteendevetare och en riktigt slipad retoriker. Han kommer med största sannolikhet att sitta i Riksdagen efter 2018, där jag vet att han kan göra mycket nytta för Sverige. Kram!

  6. Whats the point? Poängen är att undvika rynkor. Men som du skriver är att ta reda på och dela med mig av skönhetstips i bloggen en hobby för mig..Kram!

  7. Många hudläkare rekommenderar detta till sina patienter. Sedan är det förstås upp till var och en om man följer de rådet, precis som om man kan avstå från att sola eller inte… Kram

  8. Nja, tror att jag hellre sover bekvämt på det sättet jag vill än att nojja för rynkor. Lite tråkigt om man ska låta ens oro för sitt utseénde gå ut över det vardagliga livet…

  9. Men what’s the point? Jag vill hellre leva o ha det gött än ligga som en stel pinne i sängen för att förbli slät. Jösses vad mycket energi som kan gå åt till något så torftigt som utseende. Typisk fälla. Men visst, man kan väl se det som en hobby 😉 Kram.

Kommentarer är stängda.