Någon som är lika inne i Horoskop som jag? Jag har funderat på ngt som är ganska komiskt. Varför är det så att vädur drar sig till vädur? Min mamma OCH pappa är vädurar. Min mammas nuvarande kärlek vädur. Min första kärlek var vädur. Min LIVS kärlek,dvs S, är vädur. Enda relationen som jag haft med ngn som inte var vädur, då var hans 3/3 familjemedlemmar vädurar:) Vi är 3 vädurar som äger butiken. Och så fortsätter det. Eldig familj:)
OCH det tillåts att säga att det är inte som så att jag drar mig till vädurar i vardagen. Min första uppfattning utav en typisk vädur, om jag är i en ny umgängeskrets är oftast ”gud vilken irriterande människa”. Kanske är det för att det speglar en själv många ggr. Nu på senare har jag lärt mig att om jag ger personen en chans så kommer mitt synesätt att ändras. Känslorna emot en typisk vädur är oftast väldigt extrema från min sida. Antingen ÄLSKAR jag denne, eller så AVSKYR jag denne. Hemskt att säga, men jag ser ett mönster;)
Har ni ngt liknande? Är ni intresserade utav horoskop och stjärntecken?
Jag och S har, om jag inte minns fel, både solen,venus och ascendenten i samma, vilket är ganska ovanligt.


Vad lustigt! Jag och min kille är båda vädurar och det har
aldrig känts mer rätt! Båda är vi eldiga och envisa men tillsammans
blir vi ett bra team (efter några diskussioner) 😉 Kram!
Det är så intressant detta:) Har blivit så nyfiken sen S började dela med sig om denna kunskap!
Jag känner samma känsla om att vara kräfta. Lika barn leka bäst antar jag:)
Men tacksam är man att ha barn som leker lite annorlunda:)
Kram! (L)
Haha jag med helt inne på det, för det stämmer så MÄRKLIGT bra! Jag är skorpion i solen och fisk i månen – dvs hyperkänslig. Men som tur är har jag en del oxe och skytt också som stabiliserar och lättar upp sinnet i vissa delar av livet 😉 Kul att du också inne på det, hade inte kunnat ana det 🙂
Kul när ser på det:)
Intressant !
Jag är vädur och min man är vädur 🙂 Likaså var hans farfar
och farmor och vädurar
Jag Googlade och fann dessa sidor:
http://www.findyourfate.com/astrology/diet/diet-aries.htm
http://www.ganeshaspeaks.com/aries/aries-lifestyle.action Upptäckte
att jag hade blandat ihop vädur med skytt *skäms* och det är
skytten jag ofta inte lirar ihop med. 🙂 Du är alltså fortfarande
”A OK” Emmie. 😉
Jaha vad spännande 🙂 det har jag inte läst på om. Så vad ska eldiga tecken då äta?:)
Astrologi är spännande. Jag är stenbock uti fingerspetsarna. Jag pallar alltså inte av vädurar men det låtsas vi inte om här. 🙂 Man brukar ofta dras till stjräntecken inom samma familj, t ex jordnära, edliga etc. Jag trivs bra med t ex oxar som är jordnära. Jag har också läst att man bör anpassa sin kost efter sitt stjärntecken och t ex dra ner/öka vissa ingredienser. Jag bör bl a äta het, kryddig och lätt mat. Vad vet du om detta Emmie? 🙂