← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Emelie Pisano

Framsida Ben

Imorse hade jag ett RIKTIGT bra pass på gymmet. Det är s härlig känsla när man går därifrån och känner ”vilket jäkla pass det var”. Jag brukar för det mesta känna så efter varje pass då jag tycker det är otroligt viktigt med 110% fokus och koncentration på varenda repetition. Prata kan man göra sen och det är bara jag och min träning när jag tränar.

Passet såg ut som följande:

Uppv. Benspark 5set

Knäböj 5set

Frontsquat 5set

Djupa squat i smithen 3set

Benspark 3set

Abbduktions maskinen, ”Gynstolen” 3set

Mage superset cable,raka kraftlyft

 

Jag körde inte så tungt idag i knäböjen utan fokuserade mkt på tekniken. Höll mig runt 50kg i slutet 12repetitioner. Det är perfekt när de har den här säkerhets delen på fristång om man inte har möjlighet för passning i de sista seten.

Efter träningspasset så slog värmen mig rakt i ansiktet. Det är verkligen sommar här. Ska försöka få lite tid i solen när jobb och ärenden är fixat:)

 

Skönt att ha min bil också. Man har känt sig lite halvt handikappad utan bil i 2mån när jag har varit i Sverige. Har kunnat låna bilar hos mamma men inte jämt och det tar ju tuusen år när man ska åka kommunalt.

KRAM