← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Emelie Pisano

Vänskap

Jag vet att många av er önskar tillbaka personliga inlägg från mig. Jag har helt valt att utelämna personliga inlägg då det blev för jobbigt under min tidigare separation. Allt blev så blottat. Jag kände helt enkelt att jag var för öppen, och när jag skulle gå ur min tidigare relation så blev det jättesvårt då jag ville hålla allt privat, och fick då massa åsikter och synpunkter om mitt val och hur jag valde att göra med mitt liv. Jag ska försöka att då och då igen lägga in lite privata inlägg. Jag fick en fråga om jag kunde skriva om vänskap från: [email protected].

Jag älskar att vara hemma och är väldigt ofta ensam med vilja. Under mina år utomlands så byggde jag upp ett behov av ensamhet och hade många ensamna kvällar då min dåvarande reste varje vecka. Jag valde att göra något positivt utav ensamheten. I ytan och alla krav som fanns på en i Monaco så kunde jag längta till ensamheten och enkelheten. Det mesta jag gör föredrar jag att göra själv, träna, shoppa, se film, handla etc. Jag är en liten enstöring med andra ord;)

De vänner jag har är vänner som jag kan vara med utan att anstränga mig. Jag väljer mina vänner noga och kan räkna dem på en hand. Jag har inte behov utav vänner, det kanske låter konstigt, men vi har en sån stor familj och de få vänner jag har utöver det är som familj till mig, jag har känt dem i över 10år och jag vet vart jag har dem i vått och torrt. Jag håller mig så långt borta från baktal, yta och negativ energi som jag bara kan och önskar bara nere-på-jorden genuina människor med god vilja och positiv energi runt mig. Vet inte men jag tror att det handlar om rädsla att bli sårad då jag erfarat det tidigare samt att den lilla tid jag har över dagtid vill jag inte ägna åt negativ energi. Det kanske låter egoistist men varför beblanda sig runt negativitet om man kan välja bort det? Om jag känner att det blir ansträngt i ett umgänge så stannar jag hellre hemma:) Jag är väldigt känslig för energier.

Jag är väldigt noga med vad jag vill ha för människor i min närhet och tycker mig vara en ganska så god människokännare. Kan känna vid första mötet vad det är för person jag har att göra med, genom minspel,energi,vibbar, och har faktiskt oftast rätt;) Har även ganska svårt att släppa första intrycket men försöker att vara neutral där:)

Jag ogillar hypade, överspelade människor och söker mig till vänner som är lugna, lojala, trygga i sig själva och lever familje livet. Ja det stämmer faktiskt in på alla mina närmsta vänner:) En viktig egenskap som jag tycker är viktig är att de står för vad de säger. Inte säger en sak till mig och en sak till ngn annan. Exempelvis om de skulle baktala någon, och sen hälsa glatt när personen i fråga kom. Då sorteras de snabbt bort från min bekantlista:p. Om jag inte tycker om någon så ödslar jag heller inte energi på människan i fråga. 

Hoppas du fick svar på din fråga:) 

6 svar på ”Vänskap”

  1. Hej Karin! Ja absolut så vill vi det:) Nu när vi fick Ifa så har det verkligen blivit en prövning för relationen och ett litet test inför detta. Tror vi väntar några år till men barn vill vi självklart ha. Kram

  2. Hej Emelie!
    Denna fråga är iof väldigt privat men jag är lite nyfiken på om du och din S vill skaffa barn i framtiden?
    Önskar dig en fin dag!

  3. Hej Emelie Jag ville bara skriva, vilket superinlägg! jag
    läste ditt inlägg för några dagar sen och det fastnade verkligen,
    så har jag tänkt på det varje dag så nu jfick jag gå in och läsa
    det igen. Jag känner igen mig till 100% i det du skriver, det känns
    så skönt att någon annan är som mig 🙂 jag har också bott i Monaco
    men ensam och vet hur det är med yta och att det är skönt att få
    komma hem till sitt och bara vara utan alla ytligheter. Man lär sig
    att leva med sig själv på någotvis.  Man vill träna själv,
    shoppa själv osv.. sen vill man såklart ha vänner också för det
    sociala, men bara några få nära som finns där i vått och torrt. Jag
    drar mig också undan från grupper där jag känner dålig energi. Då
    stannar jag hellre hemma för det påverkar mitt humör enormt. Jag är
    också känslig på energier.. så.. jag blev superglad efter ha läst
    ditt lite mer personliga inlägg. : )  Ha en fin
    dag!

  4. Riktigt kul med ett mer personligt inlägg. Måste säga att jag blev häpen då jag är precis likadan. Var lite som att läsa ett inlägg om sig själv. Är en så kallad ensamvarg. Älskar att göra allt själv och trivs grymt bra i det. Väljer hellre att vara hemma ensam än att gå ut och träffa ”tjejgänget” där det inkluderas folk med ”dålig energi” som jag kallar det. Är också väldigt känslig för energier och blir väldigt trött av att vistas med vissa människor som är energi slukare.

    Kul att du delade med dig av detta. Hej svejs.

  5. Din blogg är fantastisk! Jag resonerar precis likadant,
    värdesätter min lediga tid högt och skulle aldrig tillbringa den
    tillsammans med personer som inte har samma värderingar som jag
    själv. Kul att läsa det du skriver om eneriger, jag är
    likadan. 

  6. Kul att läsa ett personligt inlägg och är likadan – Att vara ensam är skönt. 🙂
    Riktigt grym blogg du har och du är otroligt vacker och har en otroligt söt hund! 🙂

Kommentarer är stängda.