← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Mind your own you - Victoria och Caroline

Spontan kvalité

Undrar om man ibland glömmer hur lätt det egentligen är att få sig själv att må riktigt bra. Jag kan få känslan av att folk lägger för stor press på hela må bra-grejen, att det är så jävla MYCKET som ska stämma och klaffa för att till slut resultera i något sorts välmående, och att många helt och hållet tappat spontanitet. Vilket är synd, för just spontanitet kan åstadkomma en enorm glad-i-själen-karamell att suga på.

I fredags var tanken att Caroline och Jill skulle komma hem till oss för en grillkväll i parken nedanför vårt hus. Jill frågade i sin tur Sandrine som i sin tur frågade Jennifer medan jag frågade Emelie och således vart vi plötsligt 7 pers som grillade, klängde på varandra, slacklinade och hade en helt fantastisk kväll! Förutom skratt och kärlek och väldigt god mat fanns där också en sinnessjukt, låt mig upprepa; SINNESSJUKT god raw-tårta (helt socker- och glutenfri!) som Caroline slängde ihop och som jag drömmer om än idag. Har vi tur kanske hon slänger upp receptet här i bloggen, vem vet?

Nå. Kontentan är: slappna av lite i må bra-djungeln. Jag kan nästan garantera dig att det är mycket enklare än du tror. Bjud över någon på fika. Sätt dig ner med en schysst kopp Java och bläddra i en tidning. Ställ till med plötslig fest. Le åt solen. Gå ut och spring. Rafsa i rabatten. Gå upp kl 05.30 och lägg dig i badet och blogga.

Whatever makes you tick.

Pyramid
En pyramid av glädje, är vad det är!
Akrobatik
Jill och jag prövar nya trick… Och överlever!