
Jag tänkte berätta lite om min sambo och själsfrände S. Jag har valt att inte vara så personlig tidigare i min blogg pga vissa anledningar men jag vet att många är nyfikna på vem S är.
Vi är faktiskt uppväxta tillsammans och har känt till varandra sedan barnsben. Vi återförenades senare under en träningsrelaterad utbildning av ren slump och har sedan dess varit oskiljaktiga.
Det var egentligen helt fel tillfälle (jag var i en 5årig relation, hade precis byggt hus och var i princip gift) men kunde inte kännas mer rätt. Allt riktade mot att det skulle bli vi. Även om man till en början slog bort tanken så gick det tillmslut inte att undvika faktumet att detta var min livspartner. Allt synkade så bra och det var som att se MIG i en annan person. Känslan jag kände, att jag inte ville ha något annat än det här, går inte att beskriva. Det krävdes en ordentlig livsomställning men alltid har det bara känts så värt det från mitt håll.
Han är min livspartner, bästa vän och även arbetspartner. Vi har samma yrke och samma passion för träning och allt som hör där till. Vi driver även tillsammans med en nära vän ett bolag – Najadens Hälsokost med fokus på näring, prestation och balans.

2år har jag fått spendera med denna fantastiska människa och fler år ska det bli. Han fick mig att komma tillbaka till Sverige efter 5år. Han gör mig till en bättre människa, stöttar mig i allt jag gör och står för. Jag är så tacksam för den trygghet vi har i vår relation och den förståelse vi har för varandra och varandras mål/val/vilja i livet. Kärleken till honom är så stor. Han är mitt allt.
För mig är det jätteviktigt att man ser ett förhållande som något att bygga på och upp tillsammans. S har lärt mig att Gräset inte är grönare på andra sidan, allt blir till vardag, så kämpa istället och ta vara på det du har och gör det till det bästa möjliga! Det ger trygghet och tillit i en relation.

Vad fint skrivet Emelie 🙂 Grattis till er!
För att jag hade en annan syn på saker och ting då. Detta tänk har kommit senaste 2åren.
Men om han säger att gräset inte är grönare på andra sidan och allt blir en vardag..Varför lämna du din första kille?