← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Emelie Pisano

Ar så lycklig just nu..


Jag tycker man laser om hur dåligt alla mår och hur deprimerande hosten ar osv. Jag tycker det ar positivt att folk skriver om hur man kanner och mår och att allt fler oppnar upp sig i bloggarna, men idag vill jag som sagt skriva om lycka🙂


Ibland kan jag bara vakna upp och vara alldeles sprallig utav lycka. Som idag! Jag går runt med ett STORT leende på lapparna hela dagen och bara tanker på hur bra allting ar. Allt kanske inte ar perfekt men just nu så mår jag så himla bra!


Ett tips ar att skriva ner en lista med de saker som får dig att må bra JUST NU. Det behover inte vara stora saker utan bara något betydelsefullt som fick dig att må bra.Har ar min lista:


– Jag har TID. Jag har tid till att gora saker. Jag ar inte langre sonderstressad på jobbet. Jag behover inte langre missa traningar och skippa måltider.


-Jag har tagit bort all stress i mitt liv då jobbet ar lugnt och marknaden inte ar så hektisk for stunden.


-Jag hinner med att trana minst 1g/dagen. Traningen gor mig otroligt glad och får mig att må bra och bli positiv!


-Jag har fått rutin på kostschemat igen och kanner en enorm skillnad!


-Jag alskar de vanner och personer som ar i mitt liv just nu. Jag har en fantastisk pojkvan som stottar mig till 110%. Jag har fantastiska nyfunna vanner har som ar nere på jorden och som jag kan lita på till 100%